Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Posty polubione przez innych

Strony: [1]
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Polityka: czy? a jeśli, to jaka? Partie polityczne?

Nie... Na to jeszcze nie pora... Czemu? Za przykład podam Suderland (me rodzime państwo). Tam najpierw ułożyły się dwa ugrupowania: Kanclerz  i Król (niczym PiS i PO w realnym świecie)- niejawne i niby nie funkcjonujące ale jednak istniejące. Oba dążyły do zmian, a powstały jedne w obawie przed kanclerzem a drugie broniąc jego. Upłynęło wiele wody nim się wykrystalizowały obozy i dopiero gdy większość czołowych przywódców obejmowała znaczące stanowiska pokazali swe prawdziwe "ja" grupując się w różnych organizacjach. Więc czy u "nas" mogą pojawić się partie polityczne obecnie? Na już? Oczywiście, że nie... Brakuje odpowiedniego gruntu dla nich. Poczekajmy jednak na rozwój wydarzeń, a okaże się, że powstanie wiele partii ale na arenie politycznej z głosem decydującym pozostaną tylko dwa obozy a tu wszystko zależeć będzie od siły demagogów.

Wto, 20 Gru 2016, 16:14:58
1
Odp: Odznaczenia Szanowni państwo,


Muszę wystąpić opozycyjnie wobec waszych poglądów co do liczby odznaczeń/baretek/medalów. Czemu? Ponieważ mała liczba tychże "pochwał" udzielanych za aktywność nie może sprzyjać rozwojowi Hasselandu poprzez ściąganie "nowych mieszkańców"...
Poniżej postaram się przedstawić argumenty przemawiające za moją opinią pochodzące z obserwacji poczynionych przed wejściem do mikroświata.

Na pierwszy i wg mnie najważniejszy argument zasługuje przykład gier internetowych. Czemu właściwie one? Ponieważ są najbliższe państwom wirtualnym. Posłużę się przykładem ze znanych tytułów gier strategicznych (proszę nie uznać tego za kryptoreklamę) a mianowicie serii gier Bytro Labs: Supremacy 1914, Call of War oraz New World Empires. Wszystkie one opierają się na podbiciu świata (bądź jego części). Czemu właściwie o nich wspomniałem? Ponieważ dzięki pełnieniu funkcji na stanowiskach począwszy od Game Operatora a na Moderatorze skończywszy widziałem zachowanie graczy w tych trzech różnych grach.
Pierwsza gra: Supremacy 1914- zastosowano tutaj chwyt który miał na celu nadawanie "baretek" (odznaczeń bardziej 3 kategorii) za różne działanie np. gospodarcze, militarne itp. Można je było szybko zdobyć co zachęcało do aktywności by dostać coraz to nowe odznaczenia. Kolejnym typem były medale nadawane po skończeniu danej rozgrywki i za jej wygranie- gracz który wytrwał do końca, zachęcony tym, że może powiększyć swój profil osiągnieć o nowy medal chciał dalej grać. Podobnie to zorganizowano w Call of War.
Przeciwieństwem tego było New World Empires. Tam nie zastosowano baretek a jedynie medale za skończenie rozgrywki... Gracze się pojawiali ale zazwyczaj po rozpoczęciu jeden rozgrywki porzucali grę... Nic ich nie zatrzymywało.

Kolejny przykład zaczerpnę ze świata współczesnego- za osiągnięcia szkolne- nie ważne czy regionalne, gminne czy też inne- uczniowie są nagradzani. Również za pracę na rzecz szkoły. Apele (przynajmniej w placówkach gdzie mogłem zaciągnąć jezyka z pierwszej ręki) organizowano raz na miesiąc- pochwał udzielano osobą jak i całym klasom za dobre wyniki w nauce- efekt był jeden- rozpoczęła się rywalizacja by na kolejnym apelu zostać pochwalonym- pytanie: czy byłaby ona możliwa gdyby pochwał udzielano jedynie na końcu roku bądź też tylko na forum klasy? Sądzę że nie...

Do czego zmierzam?- Otóż prócz odznaczeń, na które trzeba się natrudzić dla osób dopiero przybyłych powinny być stworzone odznaczenia zachęcające do aktywności lecz uważane za powszechne i z mniejszym prestiżem ich posiadania. Temu też rozumiem, że Hasseland nie może ujmować sobie "doskonałości" i tworzyć odznaczenia państwowe ale czemu nie stworzyć mniejszych odznaczeń? Możemy mieć niewiele ich- i nie wykorzystać zalet płynących z zatrzymania danego nowego osiedleńca, bądź też utworzyć nowe, które są nadawane "z automatu" np. "Miesiąc w Hasselandzie" nadawany osobą, które w ciągu 1 miesiąca były bardzo aktywne i wytworzyli odpowiednią ilość postów. Oczywiście moja opinia rozumiem, że jest jednostkowa... Jednakże mogę już powiedzieć, że jako Menadżer Luczeng w mieście tym postanie więcej odznaczeń niż tylko "Zasłużony dla Luczeng".

Sob, 07 Sty 2017, 09:30:34
2
Odp: Manewry KMW ZIMOWY SZTORM 2017
Cytuj
Manewry Królewskiej Marynarki Wojennej Styczeń 2017.
~plan manewrów


1. Twórca planu: chorąży Józef Sowiński
2. Okręty biorące udział w manewrach ( rodzaj, liczba)
a) fregaty (ilość:2)
b) okręt podwodny (ilość:1)
3. Baza zaopatrzeniowe:
a) Baza KMW Zegiesa, Główna Baza Marynarki Wojennej Shimontsen (fregaty)
b) Port św. Andrzeja- Luczeng (okręty podwodne)
4. Czas trwania manewrów: 5 dni
5. Obszar, na którym będą się odbywać manewry: załącznik nr 1.
*6. Szacowane koszty manewrów: XXX HDA
7. Skrócony scenariusz manewrów:
Jeden z obszarów Państwa Durmenia dąży do uzyskania niepodległości poprzez akty terrorystyczno-autonomiczne. Centrum ruchów niepodległościowych jest region Galocji. Na stronę separatystów przechodzą oddziały znajdujące się w Bazie Mar. Woj. Durmenii w postaci 1 okrętu podwodnego, który opuścił samowolnie port bez uzbrojenia udając się w kierunku sąsiednie wyspy. Hasseland, poproszony przez Durmenię o pomoc, wysyła 2 fregaty. W pościg za okrętem podwodnym rusza jedna fregata. Dodatkowo celem zapobieżenia dramatycznym walkom w Galocji zostaje wysłana druga fregata.
8. Cele główne manewrów:
- dla fregat: wykrycie, następnie zatopienie okrętu podwodnego.
- dla okrętu podwodnego: przedostanie się do portu św. Andrzeja w Luczeng lub całkowita ucieczka z rejonu manewrów (zgubienie przeciwników).


9. Scenariusz Manewrów:
- W państwie Galocji po manifestacjach rozpoczął się ruch zmierzający do uniezależnienia się wyspy spod władzy Durmenii. Ich głównym celem jest zdobycie niepodległości i opanowanie wysp na położonych najbliżej ich punktu oporu. Głównym ośrodkiem niepodległościowym staje się Galocja, gdzie stworzona gwardia mieszczańska broni się i stara zdobyć wyspę od strony lądu by przedostać się do Bazy Marynarki Wojennej Durmenii celem uzyskania większej ilości broni i amunicji. Gdy kolejna próba zdobycia portu załamuje się, okręt podwodny, którego załoga popiera dążenia niepodległościowe mieszkańców wyspy opuszcza samowolnie bazę MWD z zaopatrzeniem podstawowym, bez specjalnego przygotowania i bez większego uzbrojenia. Celem okrętu jest przedostanie się do portu św. Andrzeja by tam zaopatrzyć się w potrzebną amunicję i żywność. Wiedząc iż będzie ścigany dowódca okrętu postanawia okrążyć wyspę- rusza na południe.

- Dowództwo KMW Hasselandu odpowiadając na prośbę państwa Durmenii podjęła się misji zatopienia zbuntowanego okrętu podległego terrorystom. W tym celu w pościgu za uciekają łodzią podwodną wysyła fregatę stacjonującą w Bazie KMW Zegiesa 3 godziny po ucieczce. Powodem opóźnieni jest załadunek fregaty w odpowiedni sprzęt, amunicję oraz prowiant. Rusza trasą, którą najprawdopodbniej płynie okręt podwodny- na południe. Z przechwyconych meldunków odszyfrowanych w dowództwie KAH wynika, że okręt chce okrążyć wyspę by dostać się do miasta Kuczek po amunicję… Podczas misji dochodzi do rozkazu odwrotu dla Batalionu ochrony portu Bazy MWD, która odpierając atak została wciągnięta w zasadzkę i dostała się Su-Sueog skąd z brzegów ma być ewakuowana.

Dowództwo KMW postanawia wysłać dodatkową fregatę z Głównej Bazy KMW celem zagrodzenia drogi okrętowi podwodnemu na linii wysp Ashtala-Zegiesa. Okręt ten wypływa z połową załogi oraz prowiantu z powodu braku możliwości szybkiej mobilizacji. Ich zadaniem jest zaminowanie przesmyku między wyspami oraz podążanie w kierunku południowym celem wykrycia okrętu podwodnego.
10. Misje, które podczas manewrów ma zrealizować:
a) okręt podwodny:
- misja główna: dostać się do portu Luczeng bez wykrycia przez fregaty KAH
- misje podrzędne:
1) podczas misji przynajmniej raz zejść na ląd w sprzyjających warunkach i zdobyć żywność.
b) fregata numer 1 (z Bazy KMW Zegiesa)
- misja główna: wykryć i zniszczyć okręt podwodny
- misje podrzędne:
1) podczas misji przyjąć na swój okręt ewakuowany batalion,
2) zorganizować warunki do transportu batalionu,
3) utrzymywać ciągłą łączność z główną Bazą KMW oraz z bazą Zegiesa,
4) w wypadku wykrycia oddziałów lądowych Gwardii Mieszczańskiej ostrzelać ją,
c) fregata numer 2 (z Głównej Bazy KMW Shimontsen):
- misja główna: wykryć i zniszczyć okręt podwodny,
- misje podrzędne:
1) mimo ubytków w załodze jak najszybciej dotrzeć do przesmyku pomiędzy wskazanymi wcześniej wyspami,
2) zaminować prawdopodobne trasy podwodne, które mogą zostać wykorzystane przez okręt podwodny do przedostania się do Luczeng,
3) płynąć na północny-zachód i połączyć się w kolumnę z fregatą nr.1.
4) przejąć ewakuowany batalion na swój pokład na pełnym morzu.
11. Rezultaty i umiejętności, które mają zostać nabyte podczas manewrów przez załogi uczestniczące w nich:
- szybki i zaplanowany załadunek,
- przeprowadzanie nocnych operacji przez łodzie podwodne,
- umiejętność przejmowania ewakuowanych oddziałów z lądu,
- stawianie morskich pól minowych,
- działanie posiadając jedynie połowę załogi,
- wymiana ewakuowanych jednostek między okrętami na pełnym morzu,
- zdobywanie pożywienia poprzez postój w ukryciu przy brzegu przez łódź podwodną,
- umiejętność wykrywania łodzi podwodnych przez fregaty.
*12. Kosztorys Ogólny:
-koszty zostaną przedstawione już po odbyciu się manewrów

*- z powodu nieznajomości obecnych cen paliwa, liczby załóg oraz rodzaju okrętów nie można było przygotować kosztorysu ogólnego.

Śro, 18 Sty 2017, 16:57:25
1
Ród Gryfów


Ród Gryfów... Niegdyś wielki i potężny obecnie przeżywa ciemne wieki... Niegdyś rządzący zjednoczonym Królestwem Południolandii i będący jednym z bardziej  wpływowych familii mikroświata teraz prawie wymarły. Jednakże jedno odgałęzienie nie uschło- wciąż jest żywe- a więc jest Nadzieja? Ile ród przetrwa?

W związku z tym, iż jestem ostatnim przedstawicielem rodu, a zarazem po śmierci mikronacyjnej Króla Krzysztofa I Otwartego rządzącego Południolandią postanawiam jako pierwszy z przedstawicieli Gryfów w Hasselandzie przedstawić ród Razurejczykom. W najbliższym czasie będę chciał rozwinąć działalność rodu, zapewnić mu rozkwit tak polityczny jak i gospodarczy oraz jeśli Bóg pozwoli zachować pamięć o protoplastach rodu. Dodatkowo stwierdzam, iż ród pozostanie otwarty i każda osoba chcąca wejść do rodu będzie mieć otwartą drogę jednakże prawo przyjęcia pozostawiam sobie.

Tak więc po naprawdę krótkim wstępie otwieram nowy rozdział historii rodu. Historii linii Hasselandzkiej!


Sob, 08 Kwi 2017, 21:46:55
1
Konfederacja Amicitia- pora na zmiany? Zapowiedź wyjścia z konfederacji Federacji Slawonii jest czymś, co nastąpić nigdy nie powinno, a na pewno nie w tak krótkim czasie po jej utworzeniu. Więc co poszło nie tak na samym początku? Gdzie potrzebne są zmiany?
Na pewno nikt jeszcze się nie odnalazł w nowej sytuacji w pełni... Nikt nie wie jak powinien postępować, a życie toczy się tak, jak się toczyło przed wstąpieniem do konfederacji- czyli konfederacja nic nikomu nie dała a członkowie nic nie włożyli do Konfederacji poza paroma postami...

Jeżeli o mnie chodzi uważam, że trzeba jasno określić co komu  wolno by nie powstała swoista przepaść (zauważalna teraz również ze względu na to, że każde państwo członkowskie żyje swoim życiem). Dodatkowo jestem za większą centralizacją życia politycznego jak i kulturowego Konfederacji. Co przez to rozumiem? Między innymi to, że w ramach nowego państwa władza realna należy do organów centralnych, prawo jest ustanawiane odgórnie przez odpowiednio do tego powołany organ, w którym każde państwo członkowskie ma swoich przedstawicieli, a rządy terytorialne (czyt. rządy państw członkowskich) miałyby za zadanie jedynie organizowanie życia narracyjnego i urozmaicanie wydarzeń w danych częściach Konfederacji.

Zapewne większość z Was czytając teraz moje "wypłociny" nie zgadza się z tym co napisałem, jednakże musimy zauważyć pewną specyfikę mikronacji: wirtualne państwa łączące się w jedność poprzez zgodę i budowanie jednolitych, centralnych organów władzy, które posiadają jedno prawo trwają latami. Przykład? Dwa pierwsze państwa z tkz. Wielkiej Trójki... Jedyną rzeczą, którą potrzebujemy to zgoda nas wszystkich by Konfederacja stała się nie tylko luźnym związkiem na jednym serwerze a jednością obywateli, władzy i prawa. Gdy przestaną istnieć między nami podziały typu obywatel Carstwa Brodryjskiego czy też obywatel Królestwa Hasselandu a pojawi się obywatel Konfederacji Amicitila będziemy mogli zasnąć spokojnie i myśleć o przyszłości w jaskrawych barwach. To właśnie różnice i coraz większe przepaście między państwami doprowadziły Bialenie do obecnego kryzysu- musimy również z tego przykładu wyciągnąć odpowiednie wnioski i nie budować podziału.

Na koniec posłużę się jednym ze słów premiera Włoch z XIX wieku: "Stworzyliśmy Włochy, pora stworzyć Włochów". Tak i my stworzyliśmy jedynie nazwę i rysy organizacji- teraz pora stworzyć państwo bo inaczej możemy zapomnieć o potędze, o której każdy z Nas marzy...

Wto, 18 Kwi 2017, 18:59:02
1
Mobilizacja [Wątek fabularny] Na ulicach spokojnego dotąd Angemont wieść o mobilizacji całej I dywizji armii zrobiła niemałe wrażenie. Żandarmeria wojskowo, która dotąd nie pojawiała się na ulicach jeździła od domku do domu, od bloku do bloku. Żołnierze będący na przepustkach w biegu musieli się ubierać. Nikt nie spodziewał się nagłej mobilizacji połowy armii!

A w pewnej kawiarnii przy jednej z głównych ulic. Stolik tuż przy szybie. Siedzi dwóch mężczyzn: jeden w stroju tradycyjnym drugi we współczesnym. Obserwują nagły tłok pojazdów wojskowych na drodze. Aż nagle wybucha dialog:
-Patrz pan! Ten cały premier emigrant... Jak mu tam... Ten co też jest Szefem Sztabu no!
- Sowiński?
- A niech mu i nawet Sowiński będzie. Ledwo do władzy doszedł, nic nie zrobił a jak stołek mu się pali bo koniec kadencji to armię zbiera. Śmierdzi mi tu czymś...
- Czym?
- Nie wiem... Wszak relacje z sąsiadami mamy dobre, manewry w tym roku były, a jednostki paradne gotowe są na 16-lecie. A nawet jeśli sprawdzenie gotowości to po kiego diabła aż pół armii mobilizować bez konkretnego celu! Do tego lotnictwo wzywać? I jeszcze Marynarkę wojenną...
- Może zakrojone na szeroką skale ćwiczenia?
- E tam Kziang! Pół armii?
- Ty już Ziyi kończ już... Za wielka polityka to. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Czw, 06 Lip 2017, 22:19:41
1
Odp: Parlament - małe wybory? 3 osobowa Parlament... Twór wydaje się być ciekawym ale jeśli miałby powstać to musi mieć pewną nazwijmy to "furtkę". Uważam, że jak tworzyć prawo to takie, które będzie funkcjonować dłuższy czas- czyż nie? Temu jeśli on powstanie wśród zapisów dt. w.w. Izby Gmin czy jakkolwiek inaczej to nazwiemy jeszcze jeden mówiący o wzroście miejsc dla parlamentarzystów w wypadku wzrostu demograficznego w Hasselandzie.
Nie, 06 Sie 2017, 17:24:38
1
Książeczka Wojskowa- Józef Sowiński


Nie, 15 Paź 2017, 12:40:10
1
Odp: Wyróżnienia dwytygodniowe Aktywność majowa widocznie została już zbadana... Lipcowa i sierpniowa pewnie też...

Inicjatywa została widocznie porzucona- czy słusznie?

Sob, 04 Lis 2017, 22:21:44
1
Made in Hasseland!


MADE IN HASSELAND
- pora na gospodarkę!

Gospodarka Królestwa Hasselandu, mimo że funkcjonuje prawie cały czas nie jest mocną stroną naszego państwa. Jako wicepremier za jeden ze swych głównych celów postanowiłem iż zajmę się nią- co też chcę teraz uczynić. W niniejszym dokumencie zawarłem projekt i pomysł na to jak gospodarkę urozmaicić oraz włączyć ją do jednego z autów KH.

1. Ocena obecnie funkcjonującego systemu.


Obecny system nie ma żadnych większych regulacji prawnych ani wzorców postępowań. Obecnie wszelkie działalności związane z gospodarką nie generują żadnej aktywności czy też dyskusji. Wątku, które dotyczą przedsiębiorstw i całe ich działy są tylko „martwymi postami”. Również żaden z mikronautów nie może się bogacić ponieważ brakuje jakiejkolwiek wymiany produktów oraz środków pieniężnych pomimo istnienia banku i działów na forum poświęconych wyłącznie gospodarce.
Dzisiaj z przedsiębiorstw, które są „zarejestrowane” (to jest mają swój dział na forum) można wymienić ich 4 (Nordlines, OUPK Faradobusów, Weroni oraz Gryf) z których tylko jedno należy do obywatela działającego wyłącznie w jednej mikronacji! Co to oznacza dla Hasselandu? Oznacza to, że żadne z tych przedsiębiorstw nie będzie w pełni aktywne a jeśli już to ich działalność ograniczy się wyłącznie do paru postów w ciągu roku. Nie- to nie jest „aktywność” w pełni tego słowa znaczeniu. Możemy również wyróżnić zakłady zbrojeniowe  Halanda w skład której wchodzą Ronon Air Tech - Hasseland, Ronon Dex Arms & Vehicles ale ich właściciel również przebywa w znacznym stopniu poza granicami Hasselandu.

2. Zmiany.

Czy trzeba zająć się gospodarką? Jakie zmiany są potrzebne? W jakim kierunku pójść?- te pytania postawiłem sobie na samym początku przystąpienia do prac w związku z próbą reorganizacji gospodarki. Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czy trzeba zająć się gospodarką?
Odpowiedź sama się nasuwa: tak. Gospodarka może stać się jednym z dodatkowych silników wspomagających pracę tworu zwanego Królestwem Hasselandu. Obecnie gospodarka jest, ale jej nie ma, ponieważ oparła się o struktury i wzory bialeńskie. Po odejściu ze stowarzyszenia niektóre aspekty gospodarki pozostały lecz nie tworzą już jej całą a jedynie ułamek pierwotnej gospodarki. Rynek się pomniejszył. Niektóre mechanizmy przestały działać w sposób odpowiedni. Trzeba to zmienić.
Jakie zmiany są potrzebne? Odpowiedź nadeszła po analizie stanu gospodarki: należy zmienić wszystko. Ba! Nie należy zmieniać nic a zbudować od nowa wszelkie relacje zachodzące w gospodarce oraz odbudować przemysł.
W jakim kierunku pójść? Podczas dyskusji nt. przyszłości KH pojawiła się propozycja nadania Hasselandowi charakteru kolonialnego „imperium”. Taki też kierunek w niektórych aspektach został przyjęty.

Forum- co potrzebuje Nasza gospodarka...

Życie naszej mikronacji oparte jest o forum. Temu też nie widzę zbytniej potrzeby tworzenia zaawansowanych skryptów dla specjalnego systemu gospodarki, które notabene prawdopodobnie byłby na osobnej stronie. Po co rozdzielać gospodarkę od życia Hasselandczyków, które odbywa się na forum? Proponuje pozostawić gospodarkę na forum a ponadto w odpowiedni sposób stworzyć działy dla tej dziedziny życia mikronacji. Strukturę działów przedstawiam poniżej:

Aby nie rozciągać zbytnio i tak już długiego forum nie będzie osobnej kategorii dla gospodarki. Zamiast tego powinien powstać jeden dział w którejś z istniejących kategorii o nazwie GOSPODARKA.

W dziale gospodarka powinno znaleźć się miejsce na inne poddziały:
- Przedsiębiorstwa (dział przeniesiony z kategorii Instytucje wraz z poddziałami)
- Giełda (miejsce, gdzie będzie dokonywać się wymiana towarów lub przedmiotów)
- Urząd Gospodarczy (miejsce na wszelkie wnioski związane z gospodarką oraz miejsce gdzie będą ogłaszane projekty tego urzędu),
- Hasselandzki Bank Krajowy (przeniesiony z  Instytucji Państwowych).

Są to wymagania minimalne względem działów na forum.

Oprócz odpowiedniego miejsca na forum potrzeba też wiedzieć co kto ma. Przydatny byłby „schowek”, do którego każdy z mieszkańców lub przebywających w Hasselandzie osób mógłby zobaczyć kto co posiada. System oparty na wątku, który prezentowałby kto co ma moim zdaniem nie jest odpowiedni na dłuższą metę- tak można go zastosować ale na krótki okres.
Moją  propozycją jest dołączenia do forum zmodyfikowanego skryptu medali tak by w podpisie pokazywały się przedmioty danej osoby. Modyfikacja tego skryptu polegałaby na dwóch aspektach:
1) skrypt musiałby współistnieć z obecnym systemem medali a zarazem być oddzielnym w strukturze bazodanowej,
2) skrypt dopiero po naciśnięciu funkcji „Pokaż przedmioty xyz” pokaże co posiada użytkownik o nazwie xyz w podpisie jako miniaturki. Po naciśnięciu którejś z nich pokaże się 100% wielkość obrazka i krótki opis co to za przedmiot.
Podczas poszukiwań nie znalazłem żadnego skryptu umożliwiającego by nam wprowadzenie banku, sklepu oraz listy przedmiotów danej osoby pod silnik naszego forum. Przekazywanie dóbr w tym wypadku polegałoby na usunięciu jednemu użytkownikowi „medalu” oraz nadaniu innemu po zgłoszeniu tego w URZĘDZIE GOSPODARCZYM (dalej urząd lub URZĄD). Takie wymienianie się przedmiotami na pewno urozmaici gospodarkę.

Przedsiębiorstwa- jak powinny funkcjonować?

Obecnie działalność przedsiębiorstw ograniczyła się do napisania wątku o tym, że przedsiębiorstwo istnieje. Na tym kończyła się w przeważającej mierze jego działalność. Jak to zmienić? W prosty sposób: należy pokazać im jak zarabiać.  Ale od początku.

Każde przedsiębiorstwo zaczynając swoją działalność powinno wypełnić wniosek rejestracyjny w URZĘDZIE. Urząd powinien prowadzić spis przedsiębiorstw i aktualizować go co wniosek oraz po uznaniu przedsiębiorstwa za upadłe usuwać je z listy.

Jak będą zarabiać przedsiębiorstwa? Jest Nas w mikronacjach za mało byśmy mogli oprzeć zarabianie wyłącznie o wykupywanie rzeczy od siebie. Zapominamy jednak o mieszkańcach wirtualnych zamieszkujących Hasseland. Mało to Razurejczyków, kolonialistów z Vienbien czy też Cyberyjczyków? Przecież oni też coś muszą kupować i żyć z czegoś! Dlatego system, który proponuje w sposób opisowy przedstawię poniżej:

Przedsiębiorstwo XYZ  zarejestrowało się w Urzędzie. Zakupuje ono z plantacji suszone liście herbaty a następnie tworzy opakowania z saszetkami herbaty. Potem wysyła je poprzez przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się komunikacją i transportem między regionami Hasselandu lub swoimi statkami na Cyberię. Na Cyberii ludność wirtualna zakupuje herbatę po określonej z góry cenie (np. 1,2 Dukata). Jej dochód będzie wyliczany na podstawie:
a) ilości zakupionej z plantacji herbaty,
b) ilości wyprodukowanego towaru (obliczanego za pomocą wzoru obejmującego aktywność właściciela i pracowników w przedsiębiorstwie [np. liczba słów w poście, zdjęć, postów itp.])
c) popytu na dany produkt (obliczany za pomocą wzoru uwzględniającego ogólną aktywność w KH)
d) ilość podobnych przedsiębiorstw (jeśli istnieją takich dwa przedsiębiorstwa o identycznej cenie herbaty to dochód zostanie pomniejszony o połowę).

Dochód ten który obliczy Urząd oraz zamieści w sprawozdaniu zawierającym ilość wyprodukowanego towaru trafi do właściciela przedsiębiorstwa poprzez przelew bankowy od Urzędu Gospodarczego.

Jest to rozwiązanie banalnie proste. Jedynie nie obejmie takich gałęzi gospodarki jak np. produkcja czegoś ogromnego: np. ogromnych statków (kto je kupi?) ale już jachty może produkować bo czemu nie? System prosty prawda?

Produkcja zasobów

Czym są zasoby? Jest to żywność, energia bądź też jakieś metale i inne materiały. Jeśli chodzi o energię sprawa wygląda prosto: wystarczy, że ktoś założy w Razurii przedsiębiorstwo i postawi elektrownie- i tak oto energia elektryczna powstanie a zasada zysku będzie podobna jak w wyżej opisanym przedsiębiorstwie XYZ. Metale- tutaj potrzebna będzie kopalnia ale nie ma problemu by ją otworzyć prawda?  Żywność i drewno podobnie . Każde przedsiębiorstwo produkujące coś będzie jednak potrzebować jakiegoś zasobu więc będzie potrzebna wymiana między nimi- o ilości wyprodukowanego towaru wystawianego na sprzedaż mieszkańcom wirtualnym decyduje przedsiębiorca.

Gospodarka a ziemia

Każdy przedsiębiorstwo jeśli zajmuje się np. produkcją herbaty potrzebuje jakiegoś budynku- prawda? Powinno dlatego wykupić ziemie lub też wynająć budynek od państwa. Rozważmy pierwszą możliwość: zakup ziemi.
Każde miasto oraz prowincja powinna pozwalać na sprzedaż ziemi. Ziemia byłaby właściwie jednego rodzaju- bez podziału na łąki czy też bagna czy inne. Działki w mieście sprzedawane byłyby przez merów miast, zaś poza miastem przez rząd lub odpowiedni organ powołany przez króla.
Musimy także dopuszczać możliwość nadań oraz dzierżawy. Dzierżawie podlegałyby lasy, które należą cały czas do państwa i tego nic nie zmieni, ale również można wynająć ziemię pod plantację. Jeśli chodzi o żywność to w tym wypadku również istnieje możliwość wynajmu.

Inflacja


Może się pojawić w przyszłości problem nadmiaru pieniędzy nad towarem. Jak temu zapobiec? Propozycja tutaj jest jedna: niech państwo produkuje coś co można kolekcjonować i co poprzez swoja wyjątkowość oraz małą ilość będzie ekskluzywne. Niech najpierw będą to pieniądze albo znaczki. Przykład: Dukat Hasselandzki- banknotów tego typu będzie niewiele więc cena banknotu o  wysokości 1 Dukata może być równa 50 dukatom w banku. Poniżej zamieszczam przykładową kolekcję (naciśnij by powiększyć)
Obrót pieniądza


Wszystko wszystkim lecz pieniądza nie ma skąd brać! Proponuje dlatego aby w banku powstało konto Urzędu ze środkami w wysokości 1 mln Dukatów. Po co? Po to by mogło wypłacać dochód innym. Jak zrobić by część pieniędzy wracała? Sposoby są dwa: sprzedaż niektórych rzeczy (wcześniej wspomniane znaczki, banknoty) oraz podatki. Dzięki temu nie dojdzie do paradoksu gdzie wszelkie środki państwa posiada jedna osoba. Oczywiście zawsze można ustalać że państwo ma prawo tylko do części pieniędzy z urzędu pochodzących z „podatków” od przedsiębiorców i wirtualnych mieszkańców co przyniesie nam nową atrakcję: ustalanie budżetu państwa :D

Inne

Ostatnim z aspektów gospodarki, który ma na celu jej uatrakcyjnienie są bonusy z różnych wydarzeń. Będą one miały na celu albo zwiększenie czyiś dochodów lub ich zmniejszenie. Wyróżniane będą początkowo trzy: rozkwit, monsun, pola zarastają. Ich pojawienie się w wątku odpowiedniego przedsiębiorstwa będzie oznaczać pochwałę albo naganę od administracji gospodarki. Oto przykładowy komunikaty:

Cytuj

Event MONSUN

Przedsiębiorstwo XYZ otrzymało event MONSUN. Jej struktury oraz praca stoi na bardzo niskim poziomie. Jej aktywność jest o wiele mniejsza od średniej aktywności wszystkich przedsiębiorstw. Jako bonus dostaje ono -x% popytu ludności na dany produkt. Mamy jednak nadzieje na poprawę koniunktury na rynku!

Cytuj

Event ROZKWIT

Przedsiębiorstwo XYZ otrzymało event ROZKWIT. Jej struktury oraz praca stoi na bardzo wysokim poziomie. Jej aktywność jest większa od średniej aktywności wszystkich przedsiębiorstw. Jako bonus dostaje ono +x% na popyt na dany produkt.

Powyższy projekt jest jedynie szkicem tego jak gospodarka powinna istnieć. Zachęcam wszystkich do dyskusji, a jeśli brak jest jakichkolwiek głosów sprzeciwu proponuje wprowadzić projekt w życie abyśmy mogli zobaczyć jak to funkcjonuje. Oczywiście program pilotażowy będący wzorem dla przyszłych przedsiębiorstw poprowadzę osobiście.

Nie, 10 Gru 2017, 11:16:26
1