Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Józef Sowiński

Strony: [1] 2 3 ... 11
1
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Wypowiedzenie Wojny
« dnia: Nie, 01 Kwi 2018, 17:52:08 »
W pierwszym momencie zmieszanie, zdziwienie oraz pytania czemu?... Na szczęście wszystko ustapiło wraz z pkt 6 aktu. Źart śmieszy ale co by było gdyby realnie nam zagrażało tak wielkie niebezpieczeństwo?

2
Operacje KAH / Odp: Akcja "Życie"
« dnia: Śro, 10 Sty 2018, 16:29:25 »
Wasza Królewska Mość. Z gratulacjami poczekajmy- dopiero I faza akcji została zakończona :)

3
Operacje KAH / Odp: Akcja "Życie"
« dnia: Wto, 09 Sty 2018, 17:30:28 »
Sztab Generalny informuje o zakończeniu I fazy akcji "Życie". Jej cele oraz efekty zostały przedstawione Jego Królewskiej Mości w oddzielnym raporcie. W wypadku zatwierdzenia zgody na publikację zostanie on odtajniony.

4
Pałac Premierów / Odp: Konferencja prasowa Rządu
« dnia: Wto, 09 Sty 2018, 16:33:18 »
Serdeczne gratulacje! Życzę powodzenia w pracy nowemu wicepremierowi oraz wytrwałości, której jednak mi zabrakło na pewien okres... Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba z miłą chęcią udzielę pomocy.

5
Sztab Generalny / Odp: Komunikaty Sztabu Generalnego
« dnia: Sob, 06 Sty 2018, 20:06:59 »
Sztab Generalny zawiadamia, że delegacja złożona z:

- Szefa Sztabu Generalnego Królewskiej Armii Hasselandu płk. Józef Sowiński,
- Adiutanta Szefa Sztabu Generalnego por. Kan Zien,
- Dowódcy IV Dywizji Piechoty Morskiej  gen. bryg. Jihen Than wraz z adiutantem kpt. Hu Di.
- Dowódcy I Floty Hasselandzkiej admirał Mao Li wraz z adiutantem ppor. mar. Ouyang Tamo oraz
- Dowódcy I Skrzydła SP mjr. Xiaoping Dano

z wykorzystaniem samolotu SP KAH-u o oznaczeniach C -2H wylądowała w stolicy Suderlandu- Delilandzie- w związku z wizytą roboczą władz Wojskowych KAH.

.

6
Sztab Generalny / Komunikaty Sztabu Generalnego
« dnia: Pią, 05 Sty 2018, 13:52:48 »
Sztab Generalny Wojsk Królestwa Hasselandu ogłasza, iż w dnia 7 I 2018 roku odbędzie się wizyta robocza przedstawicieli wojskowych KAH w Suderlandzie celem wzmocnienia relacji między naszymi narodami oraz sprawdzeniem możliwości przeprowadzenia wspólnych manewrów wojskowych. Wszelkie efekty przeprowadzonych rozmów zostaną podane w raporcie sporządzonym przez SG.
Dodatkowo informujemy, że nie zostanie podjęta żadna samodzielna decyzja SG bez ratyfikowania jej przez rząd bądź zwierzchnika KAH.

7
Król / Odp: Szczyt BiaBroHas
« dnia: Czw, 04 Sty 2018, 15:40:54 »
Jeżeli chcemy zjednoczenia- zgoda- idźmy w nie ale całkiem- niech nas pochłonie. Stwórzmy nowe Stany Zjednoczone, ale jeśli planujemy tylko przeprowadzkę w sensie idziemy na Bialeńskie forum... Mówię stanowczo nie.

Tak, możemy stać się częścią Bialenii dając przyszłemu państwo różnorodność w kulturze lecz musi sie pojawić "jednowładztwo" czyli Hasseland, straci swą suwerenność i niezależność na co moim zdaniem zgodzić się możemy. Ale jeśli to będzie choć trochę przypominać jedynie luźny związek gdzie każdy "stan" nowego tworu będzie prowadził swoją własną politykę mówię stanowczo nie. Ot- takie jest moje zdanie.

8
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Konkordat z Rotrią
« dnia: Nie, 31 Gru 2017, 16:13:50 »
ale to jest bez znaczenia

Bez znaczenia... I tak i nie. Czemu? Jeśli Jego Królewska Mość przystąpiłby do tegoż obrządku a zarazem koronował się z "błogosławieństwem" patriarchy Rotrii to czy nie wytworzy się pewna tradycja tego iż każdy król będzie musiał tego dokonywać? Przy okazji stanie się to czynnik ściągający nowych mikronautów- i heretyków, antyklerykałów itp jako walczących z łączeniem Kościoła z władzą w Hasselandzie oraz tych którzy będą tego bronić. Według mnie to ciekawa możliwość umożliwiająca rozwój dyskusji politycznych na ten temat, a zarazem podczas trwającego kryzysu trawiącego Rotrię oraz dyskusji  na temat dalszego istnienia państwa może stać się to magnesem dla tamtejszych duchownych, którzy znajdą wśród nas swój nowy dom podobnie jak to uczynił niedawno @Josef Ernst von Linde, którego pragnę powitać w tym miejscu.

9
Dwór Królewski / Odp: Nieobecności
« dnia: Śro, 13 Gru 2017, 17:09:48 »
Zgłaszam swą nieobecność do 19 XII

10
Król / Odp: Dzień Otwarty u Króla
« dnia: Wto, 12 Gru 2017, 21:05:28 »
Czy mogę prosić o dodanie mi nadanego tutaj odznaczenia? Z góry dziękuje za odpowiedź!

11
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Epopeja Hasselandzka
« dnia: Wto, 12 Gru 2017, 16:04:15 »
Dobre wzorce należy kopiować! A tak prawdę mówiąc jest to zaczerpnięte z Triumwiratu Erboki. Uznałem, że skoro epopei nie mamy czemu czegoś takiego nie stworzyć?

I na marginesie: nie wiedziałem, iż Bialenia ma coś podobnego- koniecznie proszę o Link do tego :)

12
Dyskusja ogólna i powitania / Epopeja Hasselandzka
« dnia: Pon, 11 Gru 2017, 22:05:19 »
Epopeja Haselandzka

Ostatnio podczas publikacji wiersza padło jedno ważne zdanie: Hasseland, mimo że ma 16 lat nie ma swej narodowej powieści! Pora to zmienić! Aby KH zyskało nową powieść zacznijmy od nas samych: nie szukajmy jednego autora, nie szukajmy osoby, która napisze to za nas: zróbmy to sami! Akcja będzie miała na celu stworzenie jakiegoś opowiadania, które nie musi się zakończyć w danym momencie i może trwać. Zasady są proste: każda osoba chętna do tworzenia opowiadania siada przy tym wątku i piszę dalszą część w miejscu gdzie skończył poprzednik wedle swoich upodobań. Nie może pisać posta pod swoim postem, chyba że minął tydzień od ostatniej wypowiedzi. Czy wszystko jasne? W takim razie ja zaczynam:Podróż
Siedział. Siedział i marzył o lądzie, który ma się stać jego domem. Dopiero wkraczał w ten świat. Wiedział jedynie tyle, że istnieje. Nie liczył na nikogo lecz miał nadzieję w sercu, że to o czym śni spełni w nowym świecie... mikroświecie.
Kajuta, w której przebywał nie była rozległa a statek raczej swą młodość miał dawno za sobą. Otworzył wrota na główny hol prowadzący na pokład i wtedy wydarzyło się coś co miało na zawsze odmienić jego los....

13
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Wiadomości z zagranicy
« dnia: Pon, 11 Gru 2017, 21:46:26 »
I doczekaliśmy się rankingu nt. aktywności mikronacji.


14
Wicepremier Sowiński obecnie skolekcjonował wiele stanowisk... Zbyt wiele by być aktywny na nich wszystkich dlatego raczej kwestię dowodzenia armią wolę pozostawić JKM, podczas gdy ja zajmę się "papierkową robotą".

15
Sąd Najwyższy / Wnioski o interpretację prawa.
« dnia: Pon, 11 Gru 2017, 20:31:06 »
Cytuj
Luczeng,
11.12.2017r.

Wniosek o interpretację prawa

Opierając się na prawie zwyczajowym zwracam się z prośbą do Sądu Najwyższego o interpretację zapisu Ustawy o obywatelstwie i statusie mieszkańca Królestwa Hasselandu z 3 marca 2017 a dokładniej art. 6 podpunkt a. Wątpliwość budzi ten zapis:

a) Status mieszkańca nadaje Premier lub upoważniony przez niego Wicekról Vienbien oraz mer miasta, na wniosek gościa.]

Czy zapis ten oznacza, iż osoba Premiera oraz mer miasta mają prawo nadawać status mieszkańca, podczas gdy Wicekról Vienbien tylko w wypadku upoważnienia Premiera? Wątpliwość wzbudza użycie spójnika oraz. Proszę o odpowiednią interpretację dokonaną przez sąd.

/~/Józef Sowiński

16
Wnioski / Odp: Wzór wniosku o dołączenie do KAH
« dnia: Pon, 11 Gru 2017, 18:54:06 »
Wniosek został przyjęty i rozpatrzony. W najbliższym czasie zostaniecie skierowani do odpowiedniej jednostki wojskowej na przeszkolenie.

~płk. Józef Sowiński
Szef Sztabu Generalnego

17
Proszę mi wybaczyć, ale czy reforma nie zniosła naczelnego inspektoratu na rzecz Naczelnego Dowództwa?

18
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Made in Hasseland!
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 18:22:13 »
Tak więc odpowiadam! :)

1. Jak stworzyć przedsiębiorstwo? Tutaj pojawi się nieco biurokracji.
   1) składamy wniosek w Urzędzie Gospodarczym. Przykładowo:

Cytuj
Wniosek o zarejestrowanie przedsiębiorstwa

Nazwa przedsiębiorstwa:...................
Siedziba przedsiębiorstwa: ....................
Logo przedsiębiorstwa(obrazek):...............
Czy wnioskodawca chce posiadać osobny dział na forum dla przedsiębiorstwa?(podkreśl właściwe): TAK / NIE
Krótki opis działalności przedsiębiorstwa:...
Właściciel przedsiębiorstwa:..................
Data: ...|...|......
Podpis:......................................

   2) jeśli przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją czegoś powinno wynajmować bądź posiadać jakieś grunty, czyli najlepiej odkupić lub wynająć je od państwa. Można też prosić króla o nadanie.
   3) Napisz wątek, który będzie zawierać podstawowe informacje nt. twojego przedsiębiorstwa i gdzie fabularnie będziesz opisywać swoją działalność (pisząc np. opis jak wykonuje coś co produkujesz).
 
Myślę, że tyle by założyć przedsiębiorstwo wystarczy.

2. Co może robić przedsiębiorstwo? Wszystko: począwszy od produkcji energii skończywszy na transporcie. Możesz np. zostać rybakiem. Wówczas zakładasz sobie przedsiębiorstwo i łowisz ryby. Twój zarobek będzie uzależniony od tego ile złowisz i ile sprzedasz. Ile złowisz (czyli produkcja) zależeć będzie od tego jak łowisz (jak napiszesz że łowisz siecią w poście opisującym twoją pracę to również twoja produkcja będzie większa, a jak że na wędkę mniejsza [połów zostanie np. wyliczony za pomocą zamieszczonych słów w poście]). Potem taki towar będziesz mógł sprzedać bądź magazynować.
3. Jak zarabia? Wystawiając na sprzedaż swój towar. I znów przykład z góry. Złowiłeś powiedzmy 3 tony ryb w ciągu miesiąca. Chcesz je sprzedać więc w wątku na "RYNKU/ GOSPODARCE" gdzie sprzedaje się swoje towary wirtualnym mieszkańcom piszesz posta:
Witam! Sprzedaję 2 tony ryb po 0,5 dukata za kilogram w prowincji Razurii.
Urząd gospodarczy sprawdza wówczas ogólną sytuację KH (czy jest aktywne, czy nie, ile jest postów nowych, jak to się ma do poprzedniego okresu itp.) i z danego wzoru wylicza popyt na twoje ryby. Oczywiście jest to trochę skomplikowane ale po podstawieniu do wzoru będzie proste przy czym zaznaczam, że to są dopiero w fazie koncepcyjnej.
Po wyliczeniu jaki jest popyt zostanie na Twoje konto przelana odpowiednia kwota pieniędzy.

19
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Made in Hasseland!
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 17:46:46 »
Sama nazwa giełdy została postawiona przypadkowo. Rynek kojarzy się z czymś z małym dlatego nie została uznana przeze mnie ale po to ta dyskusja! Zawsze można to zmienić na Rynek.

Określenie banalnie proste... Zwykły chwyt marketingowy ale cieszę się że zwrócił uwagę.

Być może złej definicji użyłem: ogólnie chodzi mi o sytuacji w której ilość pieniądza jest zbyt duża względem dóbr produkowanych w KH. Wówczas aby zapewnić obieg dukata państwo produkowałoby np. znaczki lub inne przedmioty tak, by tego pieniądza nie było zbyt dużo w rękach jednej osoby a potem być może wszystkich środków KH oraz by zapobiec dodrukowywania pieniędzy w obiegu.

Co do wady... Zdaję sobie z niej sprawę... Ale czy paść musi? Jedynym zadaniem Urzędu Gospodarczego będzie aktualizacja listy oraz "obliczanie" dochodu. Reszta tj. wymiana przedmiotów jeśli skrypt "medalowy" zostanie wprowadzony będzie wykonywać administracja forum. Przelewy w banku też raczej nie będą problemem. Oczywiście postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości, które powstały tylko proszę o konkrety.

 Co do "wzoru na przedsiębiorstwo"- nie rozumiem. Jeśli mogę prosić o rozwinięcie tematu :).
"Elementy nie współgrają"- czasem moje myśli przelane na papier nie zawierają wszystkiego co miałem do przekazania, a ponadto często wypowiadam się chaotycznie. Jeśli jakiś aspekt jest niejasny proszę wskaż go palcem, a postaram się wyjaśnić.

20
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Made in Hasseland!
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 17:14:21 »
Widzą aktywność niektórych jest wręcz pewnym że koloniści dotarli już do macierzy...

21
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Made in Hasseland!
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 15:50:39 »
Jako twórca projektu chciałbym odbić piłeczkę rzuconą w stronę jeszcze nie wprowadzonego planu. Odpowiadając na Pańskie "ale":

1. Eventy mają urozmaicać jedynie gospodarkę. Mogą się pojawić ale nie muszą. Czy się przyjmą... Zobaczymy :D
2. Końcówka zdania świetnie jest napisana: nasze warunki... Poza tym jeśli mikronacja się rozrośnie zawsze można zatrudnić czy wyznaczyć zastępcę w funkcji pomocnika.
3. Kolonią Bialenii? Pewnie! Wystarczy, że koloniści nadpłyną :P

22
Dyskusja ogólna i powitania / Odp: Wiadomości z zagranicy
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 15:39:47 »
Nic nie jest wieczne choć zdawało się, że ten książę będzie na zawsze... Przykro z jednej strony, z drugiej widać przemęczenie rolą księcia.

23
Dyskusja ogólna i powitania / Made in Hasseland!
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 11:16:26 »


MADE IN HASSELAND
- pora na gospodarkę!

Gospodarka Królestwa Hasselandu, mimo że funkcjonuje prawie cały czas nie jest mocną stroną naszego państwa. Jako wicepremier za jeden ze swych głównych celów postanowiłem iż zajmę się nią- co też chcę teraz uczynić. W niniejszym dokumencie zawarłem projekt i pomysł na to jak gospodarkę urozmaicić oraz włączyć ją do jednego z autów KH.

1. Ocena obecnie funkcjonującego systemu.


Obecny system nie ma żadnych większych regulacji prawnych ani wzorców postępowań. Obecnie wszelkie działalności związane z gospodarką nie generują żadnej aktywności czy też dyskusji. Wątku, które dotyczą przedsiębiorstw i całe ich działy są tylko „martwymi postami”. Również żaden z mikronautów nie może się bogacić ponieważ brakuje jakiejkolwiek wymiany produktów oraz środków pieniężnych pomimo istnienia banku i działów na forum poświęconych wyłącznie gospodarce.
Dzisiaj z przedsiębiorstw, które są „zarejestrowane” (to jest mają swój dział na forum) można wymienić ich 4 (Nordlines, OUPK Faradobusów, Weroni oraz Gryf) z których tylko jedno należy do obywatela działającego wyłącznie w jednej mikronacji! Co to oznacza dla Hasselandu? Oznacza to, że żadne z tych przedsiębiorstw nie będzie w pełni aktywne a jeśli już to ich działalność ograniczy się wyłącznie do paru postów w ciągu roku. Nie- to nie jest „aktywność” w pełni tego słowa znaczeniu. Możemy również wyróżnić zakłady zbrojeniowe  Halanda w skład której wchodzą Ronon Air Tech - Hasseland, Ronon Dex Arms & Vehicles ale ich właściciel również przebywa w znacznym stopniu poza granicami Hasselandu.

2. Zmiany.

Czy trzeba zająć się gospodarką? Jakie zmiany są potrzebne? W jakim kierunku pójść?- te pytania postawiłem sobie na samym początku przystąpienia do prac w związku z próbą reorganizacji gospodarki. Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czy trzeba zająć się gospodarką?
Odpowiedź sama się nasuwa: tak. Gospodarka może stać się jednym z dodatkowych silników wspomagających pracę tworu zwanego Królestwem Hasselandu. Obecnie gospodarka jest, ale jej nie ma, ponieważ oparła się o struktury i wzory bialeńskie. Po odejściu ze stowarzyszenia niektóre aspekty gospodarki pozostały lecz nie tworzą już jej całą a jedynie ułamek pierwotnej gospodarki. Rynek się pomniejszył. Niektóre mechanizmy przestały działać w sposób odpowiedni. Trzeba to zmienić.
Jakie zmiany są potrzebne? Odpowiedź nadeszła po analizie stanu gospodarki: należy zmienić wszystko. Ba! Nie należy zmieniać nic a zbudować od nowa wszelkie relacje zachodzące w gospodarce oraz odbudować przemysł.
W jakim kierunku pójść? Podczas dyskusji nt. przyszłości KH pojawiła się propozycja nadania Hasselandowi charakteru kolonialnego „imperium”. Taki też kierunek w niektórych aspektach został przyjęty.

Forum- co potrzebuje Nasza gospodarka...

Życie naszej mikronacji oparte jest o forum. Temu też nie widzę zbytniej potrzeby tworzenia zaawansowanych skryptów dla specjalnego systemu gospodarki, które notabene prawdopodobnie byłby na osobnej stronie. Po co rozdzielać gospodarkę od życia Hasselandczyków, które odbywa się na forum? Proponuje pozostawić gospodarkę na forum a ponadto w odpowiedni sposób stworzyć działy dla tej dziedziny życia mikronacji. Strukturę działów przedstawiam poniżej:

Aby nie rozciągać zbytnio i tak już długiego forum nie będzie osobnej kategorii dla gospodarki. Zamiast tego powinien powstać jeden dział w którejś z istniejących kategorii o nazwie GOSPODARKA.

W dziale gospodarka powinno znaleźć się miejsce na inne poddziały:
- Przedsiębiorstwa (dział przeniesiony z kategorii Instytucje wraz z poddziałami)
- Giełda (miejsce, gdzie będzie dokonywać się wymiana towarów lub przedmiotów)
- Urząd Gospodarczy (miejsce na wszelkie wnioski związane z gospodarką oraz miejsce gdzie będą ogłaszane projekty tego urzędu),
- Hasselandzki Bank Krajowy (przeniesiony z  Instytucji Państwowych).

Są to wymagania minimalne względem działów na forum.

Oprócz odpowiedniego miejsca na forum potrzeba też wiedzieć co kto ma. Przydatny byłby „schowek”, do którego każdy z mieszkańców lub przebywających w Hasselandzie osób mógłby zobaczyć kto co posiada. System oparty na wątku, który prezentowałby kto co ma moim zdaniem nie jest odpowiedni na dłuższą metę- tak można go zastosować ale na krótki okres.
Moją  propozycją jest dołączenia do forum zmodyfikowanego skryptu medali tak by w podpisie pokazywały się przedmioty danej osoby. Modyfikacja tego skryptu polegałaby na dwóch aspektach:
1) skrypt musiałby współistnieć z obecnym systemem medali a zarazem być oddzielnym w strukturze bazodanowej,
2) skrypt dopiero po naciśnięciu funkcji „Pokaż przedmioty xyz” pokaże co posiada użytkownik o nazwie xyz w podpisie jako miniaturki. Po naciśnięciu którejś z nich pokaże się 100% wielkość obrazka i krótki opis co to za przedmiot.
Podczas poszukiwań nie znalazłem żadnego skryptu umożliwiającego by nam wprowadzenie banku, sklepu oraz listy przedmiotów danej osoby pod silnik naszego forum. Przekazywanie dóbr w tym wypadku polegałoby na usunięciu jednemu użytkownikowi „medalu” oraz nadaniu innemu po zgłoszeniu tego w URZĘDZIE GOSPODARCZYM (dalej urząd lub URZĄD). Takie wymienianie się przedmiotami na pewno urozmaici gospodarkę.

Przedsiębiorstwa- jak powinny funkcjonować?

Obecnie działalność przedsiębiorstw ograniczyła się do napisania wątku o tym, że przedsiębiorstwo istnieje. Na tym kończyła się w przeważającej mierze jego działalność. Jak to zmienić? W prosty sposób: należy pokazać im jak zarabiać.  Ale od początku.

Każde przedsiębiorstwo zaczynając swoją działalność powinno wypełnić wniosek rejestracyjny w URZĘDZIE. Urząd powinien prowadzić spis przedsiębiorstw i aktualizować go co wniosek oraz po uznaniu przedsiębiorstwa za upadłe usuwać je z listy.

Jak będą zarabiać przedsiębiorstwa? Jest Nas w mikronacjach za mało byśmy mogli oprzeć zarabianie wyłącznie o wykupywanie rzeczy od siebie. Zapominamy jednak o mieszkańcach wirtualnych zamieszkujących Hasseland. Mało to Razurejczyków, kolonialistów z Vienbien czy też Cyberyjczyków? Przecież oni też coś muszą kupować i żyć z czegoś! Dlatego system, który proponuje w sposób opisowy przedstawię poniżej:

Przedsiębiorstwo XYZ  zarejestrowało się w Urzędzie. Zakupuje ono z plantacji suszone liście herbaty a następnie tworzy opakowania z saszetkami herbaty. Potem wysyła je poprzez przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się komunikacją i transportem między regionami Hasselandu lub swoimi statkami na Cyberię. Na Cyberii ludność wirtualna zakupuje herbatę po określonej z góry cenie (np. 1,2 Dukata). Jej dochód będzie wyliczany na podstawie:
a) ilości zakupionej z plantacji herbaty,
b) ilości wyprodukowanego towaru (obliczanego za pomocą wzoru obejmującego aktywność właściciela i pracowników w przedsiębiorstwie [np. liczba słów w poście, zdjęć, postów itp.])
c) popytu na dany produkt (obliczany za pomocą wzoru uwzględniającego ogólną aktywność w KH)
d) ilość podobnych przedsiębiorstw (jeśli istnieją takich dwa przedsiębiorstwa o identycznej cenie herbaty to dochód zostanie pomniejszony o połowę).

Dochód ten który obliczy Urząd oraz zamieści w sprawozdaniu zawierającym ilość wyprodukowanego towaru trafi do właściciela przedsiębiorstwa poprzez przelew bankowy od Urzędu Gospodarczego.

Jest to rozwiązanie banalnie proste. Jedynie nie obejmie takich gałęzi gospodarki jak np. produkcja czegoś ogromnego: np. ogromnych statków (kto je kupi?) ale już jachty może produkować bo czemu nie? System prosty prawda?

Produkcja zasobów

Czym są zasoby? Jest to żywność, energia bądź też jakieś metale i inne materiały. Jeśli chodzi o energię sprawa wygląda prosto: wystarczy, że ktoś założy w Razurii przedsiębiorstwo i postawi elektrownie- i tak oto energia elektryczna powstanie a zasada zysku będzie podobna jak w wyżej opisanym przedsiębiorstwie XYZ. Metale- tutaj potrzebna będzie kopalnia ale nie ma problemu by ją otworzyć prawda?  Żywność i drewno podobnie . Każde przedsiębiorstwo produkujące coś będzie jednak potrzebować jakiegoś zasobu więc będzie potrzebna wymiana między nimi- o ilości wyprodukowanego towaru wystawianego na sprzedaż mieszkańcom wirtualnym decyduje przedsiębiorca.

Gospodarka a ziemia

Każdy przedsiębiorstwo jeśli zajmuje się np. produkcją herbaty potrzebuje jakiegoś budynku- prawda? Powinno dlatego wykupić ziemie lub też wynająć budynek od państwa. Rozważmy pierwszą możliwość: zakup ziemi.
Każde miasto oraz prowincja powinna pozwalać na sprzedaż ziemi. Ziemia byłaby właściwie jednego rodzaju- bez podziału na łąki czy też bagna czy inne. Działki w mieście sprzedawane byłyby przez merów miast, zaś poza miastem przez rząd lub odpowiedni organ powołany przez króla.
Musimy także dopuszczać możliwość nadań oraz dzierżawy. Dzierżawie podlegałyby lasy, które należą cały czas do państwa i tego nic nie zmieni, ale również można wynająć ziemię pod plantację. Jeśli chodzi o żywność to w tym wypadku również istnieje możliwość wynajmu.

Inflacja


Może się pojawić w przyszłości problem nadmiaru pieniędzy nad towarem. Jak temu zapobiec? Propozycja tutaj jest jedna: niech państwo produkuje coś co można kolekcjonować i co poprzez swoja wyjątkowość oraz małą ilość będzie ekskluzywne. Niech najpierw będą to pieniądze albo znaczki. Przykład: Dukat Hasselandzki- banknotów tego typu będzie niewiele więc cena banknotu o  wysokości 1 Dukata może być równa 50 dukatom w banku. Poniżej zamieszczam przykładową kolekcję (naciśnij by powiększyć)
Obrót pieniądza


Wszystko wszystkim lecz pieniądza nie ma skąd brać! Proponuje dlatego aby w banku powstało konto Urzędu ze środkami w wysokości 1 mln Dukatów. Po co? Po to by mogło wypłacać dochód innym. Jak zrobić by część pieniędzy wracała? Sposoby są dwa: sprzedaż niektórych rzeczy (wcześniej wspomniane znaczki, banknoty) oraz podatki. Dzięki temu nie dojdzie do paradoksu gdzie wszelkie środki państwa posiada jedna osoba. Oczywiście zawsze można ustalać że państwo ma prawo tylko do części pieniędzy z urzędu pochodzących z „podatków” od przedsiębiorców i wirtualnych mieszkańców co przyniesie nam nową atrakcję: ustalanie budżetu państwa :D

Inne

Ostatnim z aspektów gospodarki, który ma na celu jej uatrakcyjnienie są bonusy z różnych wydarzeń. Będą one miały na celu albo zwiększenie czyiś dochodów lub ich zmniejszenie. Wyróżniane będą początkowo trzy: rozkwit, monsun, pola zarastają. Ich pojawienie się w wątku odpowiedniego przedsiębiorstwa będzie oznaczać pochwałę albo naganę od administracji gospodarki. Oto przykładowy komunikaty:

Cytuj

Event MONSUN

Przedsiębiorstwo XYZ otrzymało event MONSUN. Jej struktury oraz praca stoi na bardzo niskim poziomie. Jej aktywność jest o wiele mniejsza od średniej aktywności wszystkich przedsiębiorstw. Jako bonus dostaje ono -x% popytu ludności na dany produkt. Mamy jednak nadzieje na poprawę koniunktury na rynku!

Cytuj

Event ROZKWIT

Przedsiębiorstwo XYZ otrzymało event ROZKWIT. Jej struktury oraz praca stoi na bardzo wysokim poziomie. Jej aktywność jest większa od średniej aktywności wszystkich przedsiębiorstw. Jako bonus dostaje ono +x% na popyt na dany produkt.

Powyższy projekt jest jedynie szkicem tego jak gospodarka powinna istnieć. Zachęcam wszystkich do dyskusji, a jeśli brak jest jakichkolwiek głosów sprzeciwu proponuje wprowadzić projekt w życie abyśmy mogli zobaczyć jak to funkcjonuje. Oczywiście program pilotażowy będący wzorem dla przyszłych przedsiębiorstw poprowadzę osobiście.

24
Pałac Premierów / Odp: Wniosek o nadanie status stałego mieszkańca
« dnia: Nie, 10 Gru 2017, 09:11:56 »
Widać werwę w panu! Z chęcią uczyniłbym to sam ale kompetencje wicepremiera zabraniają mi tego... Jednak proszę być cierpliwym i zapraszam do uczestnictwa w dyskusjach lub aby przyśpieszyć procedurę nadania obywatelstwa proponuję wstąpić do KAH (Królewska Armia Hasselandu) jeśli wojskowość interesuje pana. 

25
Prosiłbym o aktualizację listy

Strony: [1] 2 3 ... 11