Autor Wątek: Jaka przyszłość Hasselandu  (Przeczytany 2668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
  • Polubień: 32
    • Odznaczenia
Jaka przyszłość Hasselandu
« dnia: Czw, 01 Mar 2018, 09:19:22 »
Drodzy Hasselandczycy!

Od dłuższego czasu rozważamy kwestię przyszłości Królestwa; zastanawiamy się, co robić, by móc dalej funkcjonować i rozmawiamy na ten temat między sobą i z innymi. Podstawowe pytanie brzmi: czy możemy przetrwać sami? Odpowiedź jest brutalna: możemy, ale to nie będzie oznaczać wielkiego sukcesu. Przy odpływie ludzi z mikronacji, pozostaniemy kilkuosobowym wirtualnym państwem, gdzie utrata jednego obywatela to kryzys, a dwóch to dramat, gdzie przybycie jednego to dynamiczny rozwój, a dwóch - wielki sukces. Takie funkcjonowanie ma ograniczony sens.
Rozmawialiśmy więc z Bialenią, pamiętając dobre (i złe) doświadczenia z czasów stowarzyszenia - i świadomi problemów, wynikłych przy działaniu Konfederacji Amicitia. Niestety; poprzedni prezydent Bialenii zaproponował jedynie skomplikowaną wersję poprzedniego stowarzyszenia, a prezydent obecny złożył ofertę jeszcze skromniejszą. To wyklucza unię z Bialenią.
Prowadziliśmy też rozmowy z Sarmacją, mając świadomość, iż jest to prawdziwa mikronacyjna potęga - i zarazem pamiętając, że Hasseland ma z tym państwem silne związki historyczne. Oto co możemy otrzymać w razie unii:
- podobnie jak Teutonia wchodzimy do KS w drodze inkorporacji i stajemy się prowincją Sarmacji;
- zyskujemy w ten sposób: sarmacki system, przechodzimy na sarmackie forum, zyskujemy przywileje należne samorządom, zachowujemy swoją narrację;
- Królem Hasselandu zostaje Książę Sarmacji; król  wskazuje (model baridajski) Generalnego Gubernatora, czyli odpowiednika Wicekróla w Baridasie, czy Króla w Teutonii, Namiestnika w Starosarmacji czy Konsula w Sclavinii;
- ustrój pozostawiamy według własnego uznania;
- wskazane przez nas osoby zyskują automatycznie obywatelstwo - a zatem wpływ na wybory, możliwość brania w nich udziału, możliwość wypowiadania się w Sejmie (aktywni obywatele mogą się wypowiadać, głosują tylko posłowie).
Ja jestem zdania, że powinniśmy zdecydować się na unię z Sarmacją. Jestem przekonany, że Hasseland w ten sposób przetrwa i nawet się rozwinie. Szczegóły możemy z władzami Sarmacji dyskutować, ale ogólnie, ten model jest dla nas korzystny. Chciałbym na przykład, by kandydata na Gubernatora Generalnego mogły zgłaszać władze Hasselandu, a także, by istniała możliwość utrzymania misji dyplomatycznych Hasselandu zagranicą, przy czym szefowie misji byliby równocześnie dyplomatami sarmackimi. To sprawy do dalszych rozmów.
Chyba, że zdecydujemy się na wegetację czy też wręcz na "leblandyzację", a więc opustoszały Hasseland z samotnym królem, odwiedzanym z rzadka w jego samotni.

Szanowni Obywatele!

Jak powinniśmy działać? Trzeba, by wypowiedziało się Zgromadzenie Obywateli i Senat. Dlatego też dyskusja zostanie przeniesiona na forum Zgromadzenia. Proszę Premiera, by wobec nieobecności Marszałka, otworzył debatę.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Polubień: 50
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
Odp: Jaka przyszłość Hasselandu
« Odpowiedź #1 dnia: Czw, 01 Mar 2018, 20:27:00 »
Wasza Królewska Mość,
Szanowni Obywatele,

Kiedy trzy lata temu podobna dyskusja rozpoczęła się na forum hasselandzkiego Senatu byłem młodym i niedoświadczonym mikronautą.  Trudno było mi wtedy prawidłowo ocenić sytuację, ale z pewnością bałem się utraty swej Ojczyzny. Jakże wiele się od tego czasu zmieniło... Muszę przyznać, że nie doceniłem tego jak trudno jest małą mikronację wypromować i ożywić. Jak wiele wysiłku kosztuje budowa od podstaw małej samodzielnej nacji. Nie powiem, że popełniłem błąd. No może trochę zbyt ostro wyrażałem się wobec Sarmatów, za co ich teraz przepraszam.

Jednakże teraz z zupełnie nowym bagażem doświadczeń stwierdzam z całą pewnością i przekonaniem - jestem zwolennikiem włączenia Królestwa Hasselandu w skład Rzeczpospolitej Sarmackiej. W mojej opinii taki ruch przyniesie wiele korzyści nie tylko nam i Sarmacji, ale całemu mikroświatu. Wobec powyższego zapowiadam, że będę głosować ZA traktatem stowarzyszeniowym.

Zapraszam wszystkich obywateli i mieszkańców do debaty.
Arcyksiążę Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #2 dnia: Czw, 01 Mar 2018, 20:39:10 »
Zapraszam do dyskusji - @Józef Sowiński  @Bajtuś  @Freyton Camirr  @Kim Myong Won  @Irmina de Vellior y Thorn  @Piotr Laging
@Ronon Dex
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #3 dnia: Pią, 02 Mar 2018, 22:20:21 »
Mam wrażenie, że obywatele już wydyskutowali się podczas tajnych obrad.
W związku z tym powołuję delegację w składzie - Premier Eddard Noqtern i ja. Delegacja ta przeprowadzi rozmowy z władzami sarmackimi.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #4 dnia: Nie, 04 Mar 2018, 20:23:50 »
Przekażę tylko informację. W głosowaniu tajnym udział wzięło 4 obywateli: 3 głosy ZA, 1 wstrzymujący się.
Arcyksiążę Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #5 dnia: Wto, 13 Mar 2018, 12:29:16 »
Drodzy Hasselandczycy,

Jesteśmy już bliscy określenia kształtu przyszłego traktatu z Sarmacją. Gdy to nastąpi, podpiszemy Traktat i rozpoczniemy procedurę jego ratyfikacji. Ratyfikacja odbywać się będzie w trybie poufnym, wyłącznie przy udziale obywateli. Nie ograniczymy w ten sposób niczyich praw, ale zapewnimy bezpieczeństwo całego procesu.
Oddzielnie będziemy toczyć dyskusję na temat przyszłego kształtu Hasselandu w ramach Sarmacji. W moim przekonaniu, konieczne jest przygotowanie nowej Konstytucji na następujących zasadach:

- Król Hasselandu (Książę Sarmacji) jest zwierzchnikiem Królestwa;
- Gubernator Generalny (wybieralny na 4-6 miesięcy) jest przedstawicielem Króla i najwyższą władzą w samorządzie Królestwa,
- Lord Szambelan (wybieralny na 4 miesiące) jest głównym organem administracji samorządowej,
- Zgromadzenie Obywateli jest główna władzą legislacyjną.

Trzeba się dobrze przygotować, by Hasseland funkcjonował z pomysłem. Liczę na współprace wszystkich Obywateli.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #6 dnia: Wto, 13 Mar 2018, 15:13:24 »
Tak się właśnie zastanwiam, że skoro będzie rzeczywiście ten GG (mi nazwa się niezbyt podoba), może po prostu wtedy wybieralny GG/Lord Szambelan będzie łączył uprawnienia Premiera i Króla obecnie. Zamiast dwóch stanowisk płynnych będziemy mieli jedno naprawdę ważne. Lord dobierał by odpowiednio dwór (ministrów). System podobny do tego co był za czasów bialeńskich.

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #7 dnia: Śro, 14 Mar 2018, 09:13:13 »
Być może faktycznie tak. Plus dodatkowo, ewentualnie, Lord Protektor który strzegłby praw szlachty hasselandzkiej...
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #8 dnia: Śro, 14 Mar 2018, 18:06:56 »
Pytanie tylko jakich praw trzeba strzec? Ostatnio pomysł Lorda Protektora nie wypalił, bo ten nie miał nic do roboty.

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #9 dnia: Śro, 14 Mar 2018, 22:21:24 »
Strzec hasselandzkości Hasselandu... Myślę nad tym - i zaproponuję konkretne rozwiązanie.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #10 dnia: Czw, 15 Mar 2018, 16:03:33 »
To dosyć mało precyzyjne stwierdzenie. Czym jest hasselandzkość? I czemu trzeba jej strzec? Może warto prowadzić do zmian i ewolucji.

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #11 dnia: Czw, 15 Mar 2018, 21:13:47 »
Hasselandzkość jest esencją, jądrem Hasselandu. Strzec jej trzeba, choć bez obawy o zmiany!
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #12 dnia: Czw, 15 Mar 2018, 22:46:32 »
Ależ proszę WKM, o nie odpowiadanie frazesami, ale odpowiedź na pytania postawione powyżej. :p

Offline Sheldon Anszlus Lovelace

• サラマンダー
  • Ambasador
  • Osiedlowiec
  • Polubień: 13
  • Wicehrabia
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #13 dnia: Pią, 16 Mar 2018, 06:36:10 »
Myślę że WKM chodziło o to, aby dbać o to by Hasselandczycy nie wchłonęli się bardziej w życie w Sarmacji niż KH, oraz pilnowanie by nie utracili swoich praw jak prawo wyborcze czy coś tego typu.
(-) Sheldon Anszlus Lovelace
平和と進歩
Pokój i Postęp

Offline Piotr Pawel I

• Król Hasselandu
  • Moderator
  • Bohater
  • *
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #14 dnia: Pią, 16 Mar 2018, 15:53:46 »
Mówiąc krótko: Lord Protektor miał być połączeniem Marszałka Szlachty Hasselandzkiej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem Interesów Hasselandu. Myślę jeszcze nad tym...
Piotr de Zaym
Król Hasselandu

Offline Eddard Noqtern

• ArcyKsiążę
  • Premier
  • Fundament
  • *
  • Król-Senior
    • Odznaczenia
« Odpowiedź #15 dnia: Pią, 16 Mar 2018, 17:53:19 »
No dobrze, ale jak pytam: jakie byłyby konkretne obowiązki takiej osoby? Jakie miałaby zadania? Jak ocenialibyśmy skuteczność jej pracy?
Przypomnę, że ostatnio był Lord Protektor, który nie miał dosłownie nic do roboty. Po co więc?

EDIT: Myślę, że sam Naród Hasselandzki jest w stanie bronić swoich interesów i praw, nie potrzebuje do tego rzecznika.