Autor Wątek: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.  (Przeczytany 1115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Zgodnie z rozmową toczona w tym temacie - http://hasseland.bialenia.org.pl/index.php?topic=5587.msg49939#new - wstepnie przyjrzałem się wojskom lądowym i lotnictwu KAH i nasuwa się kilka wniosków:

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że KH to zespół wysp na oceanie, w sporym oddaleniu od większych lądów. Tym samym potencjalny przeciwnik, aby zaatakować terytorium KH musi pokonać morza i wysadzić na wyspach desant, a najlepszym sposobem na powstrzymanie takich działań są działania własnej marynarki wojennej oraz sił lotniczych.

Marynarkę (zgodnie z ustaleniami z D-cą KAH) pomijam, skupmy się więc najpierw na lotnictwie...

Lotnictwo aby zapobiec desantowi powinno posiadać samoloty o odpowiednim zasięgu oraz uzbrojeniu przydatnym do zwalczania celów morskich, aby móc zaatakować cele morskie przeciwnika możliwie daleko od własnego lądu. Jednocześnie wiadomym chyba jest, że aby dokonać skutecznie operacji desantowej to najpierw trzeba wywalczyć przewagę w powietrzu - inaczej desant nie będzie skuteczny - czyli trzeba mieć dobrze rozwiniętą obronę przeciwlotniczą oraz własne samoloty zdolne do przeciwstawienia się atakom.

W tym przypadku kwestia myśliwskich samolotów wielozadaniowych wydaje się drugorzędna, bo lotnictwo KAH ma w sumie niezłe... Jednak gdybym miał decydować to zastanowiłbym się nad przyjęciem do służby produkowanych przez RAT w Bialenii maszyn typu F-11 (wzorzec z reala Su-27/30/35). Zaletą tych samolotów jest duży promień działania bez konieczności użycia zbiorników dodatkowych, które to zmniejszają udźwig uzbrojenia, zajmują miejsce na podwieszeniach oraz pogarszają własności lotne. Jednocześnie te samoloty mają rozbudowane systemy uzbrojenia przeciwko celom morskim, bo jedna z wersji (F-11S) jest typowym samolotem pokładowym-morskim. Jednak nie jest to kwestia pilna... i można to na spokojnie rozważyć.

Wątpliwości moje budzą samoloty wzorowane na A-10 i B-52...

Ten pierwszy jest dobrą maszyną szturmową, ale skonstruowaną i wyspecjalizowaną do walki z formacjami pancernymi. Jakkolwiek współcześnie desantowanie czołgów podstawowych nie jest problemem, to desant nie będzie mocno nasycony czołgami, w każdym razie w dużo mniejszym stopniu niż gdyby zakładać walkę lądową z typowymi dywizjami pancernymi czy zmechanizowanymi.

Jednocześnie odległości na wyspach KH nie są duże i z powodzeniem do zwalczania celów pancernych i podobnych można użyć śmigłowców, które nie są przywiązane do lotnisk, szybciej odtwarzają gotowość bojową, a w urozmaiconym terenie łatwiej unikną przeciwdziałania przeciwnika. Tutaj proponowałbym produkowane przez RAT śmigłowce HA-8 (wzorzec z reala Ka-50).

Obecność dużych bombowców typu B-52 w ogóle jest mało zrozumiała... Taka maszyna może zaatakować cele lądowe za pomocą pocisków manewrujących z poza strefy działań lotnictwa przeciwnika albo dokonać bombardowania, tyle że już wymaga to posiadania przewagi w powietrzu. W pierwszym przypadku skuteczniejsze będą pociski rakietowe (szczególnie, że KH rozwija od niedawna technikę rakietową), a drugim to trudno taką przewagę uzyskać daleko od swoich baz i też łatwiej użyć pocisków rakietowych. Do tego maszyny te ani nie są nadmiernie nowoczesne (a wręcz już dość leciwe), ani ekonomiczne w eksploatacji oraz wymagające obsługowo. Zrezygnowałbym z nich... szczególnie, że nie ma ich dużo.

Brak za to jest samolotów wczesnego ostrzegania, które to byłby bardzo przydatne ze względu na ogromne obszary wód otaczające KH - tutaj można to stosunkowo łatwo naprawić, bo RAT produkuje takowe maszyny na bazie samolotu transportowego C-2 (wzorzec z reala C-130), takiego samego typu używa lotnictwo KAH.

Spora ilość jest maszyn transportowych... tylko nie bardzo widać potrzeby transportu dalekiego zasięgu. Natomiast słabość widoczna jest w dziedzinie śmigłowców, a to śmigłowce byłby o wiele bardziej przydatne do transportu i przerzucania sił pomiędzy wyspami, szczególnie że KH jakoś specjalnie rozbudowaną siecią lotnisk nie dysponuje. To należałoby poprawić...

W Siłach Lądowych też moim zdaniem nie jest do końca dobrze...

Składają się one z dwóch dywizji - typowych zmechanizowanych, ale 2-brygadowych (choć o rozbudowanych brygadach). O ile można takową dywizję zaakceptować na wyspie Wicekrólestwa Vienbien (z racji bliskości lądu) to nie do końca na złożonym z grupy wysp oddalonych od lądu KH.

Tutaj moim zdaniem wystarczyłaby jedna brygada zmechanizowana, a drugą zamieniłbym na brygadę powietrzno-manewrową na śmigłowcach. Będzie o wiele bardziej przydatna przeciwko próbom desantu na poszczególne wyspy i łatwa do przerzucania w miarę potrzeb. Jednocześnie jak nadmieniłem wcześniej to desantujący przeciwnik dużą ilością sprzętu pancernego dysponować nie będzie, można go zwalczać lżejszymi siłami, wspartymi śmigłowcowo (a także przez samoloty bojowe). Ważna będzie manewrowość, bo desant jest najbardziej wrażliwy w początkowym stadium ataku, potem gdy już się na którejś z wysp umocni może być dużo gorzej.

Wątpliwości budzi też Brygada Rakietowa oparta o Iskandery... W sumie to pociski rakietowe o mniejszym zasięgu, jednak minimalna odległość do celu to 50km. W sumie wygląda to tak, że do działań na swoim terenie może być mniej przydatny, a jednocześnie zasięg jest zbyt mały by razić cele na lądach potencjalnego przeciwnika.

Tutaj raczej poszedłbym w kierunku:

a/ Pociski rakietowe dużego zasięgu, szczególnie, że przy rozwoju techniki kosmiczno-rakietowej to nie byłby techniczny problem.
b/ Wyrzutnie rakiet o mniejszym zasięgu, do bezpośredniego wsparcia swoich wojsk.

Natomiast kompletny brak jest tego co byłoby bardzo przydatne - mobilnych wyrzutni przeciwokrętowych pocisków rakietowych oraz rozbudowanych zestawów i systemów obrony przeciwlotniczej. To jest do uzupełnienia...

Ogólnie w kwestii organizacyjnej wojsk lądowych to restrukturyzowałbym 1. Dywizję Hasselandzką, z której przynajmniej połowa byłaby aeromobilna, a jednocześnie ze względu na możliwe działania jednocześnie na przynajmniej dwóch największych wyspach przeszedłbym z wyspecjalizowanych batalionów i ich sporej ilości w brygadach na bardziej uniwersalne mieszane bataliony zmechanizowane o znacznie większej samodzielności działań (rozbudowane, choć byłby ich mniej).

W wyposażeniu dywizji zwiększyłbym też ilość lżejszych, kołowych pojazdów bojowych (kosztem cięższych) - takich które można przewieźć na podwieszeniu pod śmigłowcem transportowym i w razie potrzeby łatwiej przerzucać pomiędzy wyspami oraz oczywiście wyposażyłbym wojska lądowe w odpowiednie ilości różnych śmigłowców (jako przydatnego środka transportu i walki na wyspach i wysepkach KH). Nie wiem też czy nie lepszym rozwiązaniem z racji terenu KH byłby nie tyle formowanie stałych brygad, a tylko stworzenie 3 dowództw brygad i rozbudowanych batalionów, z których dość elastycznie można by formować "brygadowe grupy bojowe".

To takie wstępne spostrzeżenia... Jak napisałem w innym temacie będzie to wymagało dalszej analizy potrzeb i możliwości, czego dokonam w czerwcu i będę mógł wtedy przedstawić bardziej konkretne propozycje reorganizacji oraz sprzętowe.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #1 dnia: Czw, 02 Cze 2016, 18:55:11 »
Moja drobna uwaga dotycząca znaku rozpoznawczego na samolotach KH... Zacząłem robić trochę przymiarek dla przyszłego sprzętu lotniczego KAH i przy okazji (wcześniej jakoś nie zwróciłem na to uwagi) wyszło mi, że znak rozpoznawczy jest identyczny z realową Belgią.

Może dokonać bardzo niewielkiej korekty tego znaku by nie był identyczny? Lekka zmiana proporcji w "kokardzie" spowoduje, że nie będzie już identyczny, a tylko podobny.

KH.png

Po lewej znak dotychczasowy, a po prawej proponowany... który zresztą przy okazji chyba nawet lepiej oddaje proporcję kolorów na godle i fladze.

Jakie jest Wasze zdanie? W sumie mnie nie przeszkadza, jaki znak wstawiam na latający sprzęt - jednak zawsze byłem zdania, że należy unikać identyczności z realem (oczywiście podobieństwa są nieuniknione, ale identyczność można wyeliminować).
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #2 dnia: Sob, 04 Cze 2016, 14:54:36 »
Wkrótce (po wybudowaniu Centrum Przemysłu Zbrojeniowego) zostanie przedstawiona oferta modernizacji i restrukturyzacji KAH.

1. Jeśli chodzi o broń pancerną to obecne wozy bojowe są raczej rozwiązaniem dobrym dla dużej armii i do zmasowanych uderzeń pancernych. Armia Królestwa jest jednak armią niewielką i działającą na specyficznym terytorium powinna więc mieć czołgi charakteryzujące się dużą szybkostrzelnością armaty i zaawansowanymi SKO (systemy kierowania ogniem) - czołgi KAH nie będą miały możliwości działania w masie... Muszą więc osiągać cele dobrą manewrowością, szybkostrzelnością armaty oraz wysokim prawdopodobieństwem trafienia pierwszym pociskiem.

2. Większość pozostałego sprzętu będzie pojazdami kołowymi o masie do 15 ton, aby umożliwić i ułatwić transport lotniczy, a część KAH będzie przeznaczona do działań manewrowych na lekkich pojazdach opancerzonych (o masie do 4,5 tony), które będzie można łatwo przerzucać za pomocą śmigłowców. W przypadku pojazdu artyleryjskiego też zostanie to nastawione na możliwość wykonania artylerią szybkich manewrów.

3. KAH zostanie nasycona stosunkowo dużą ilością śmigłowców oraz samolotów pionowego startu i lądowania oraz maszynami nie wymagającymi długich i betonowych pasów startowych. Takich lotnisk będą wymagały tylko wielozadaniowe samoloty myśliwskie i duże samoloty transportowe.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #3 dnia: Sob, 04 Cze 2016, 21:21:07 »
W istocie lepszy jest prawy znak. Ja niestety jestem w realowym wyjeździe do miejsca niskozwifizowanego, więc dopiero we wtorek przyjrzę się dokładniej.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #4 dnia: Wto, 14 Cze 2016, 13:11:06 »
Mam pytanie odnośnie "Komunikatu KAH":

KSUS będzie zalecał ujednolicenie sprzętu w 75%
Nie bardzo rozumiem co KSUS ma na myśli pisząc o "ujednoliceniu w 75%" - to znaczy ujednoliceniu z czym?

W I okresie planowane będzie wyposażenie wojska w sprzęt produkowany przez Ronon Dex Arms & Vehicles w taki sposób, by osiągnąć nasycenie 50%.
W związku z powyższym proponuję by w I etapie zrestrukturyzować i przezbroić 1. Dywizję, a dotychczasowy sprzęt w niej używany przekazać do 2. Dywizji oraz na zapasy mobilizacyjne.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #5 dnia: Wto, 14 Cze 2016, 14:17:02 »
Cytuj
Nie bardzo rozumiem co KSUS ma na myśli pisząc o "ujednoliceniu w 75%"

75% sprzętu z zakładów Ronon Dex, 25% z innych źródeł. Ale to jest do dyskusji.

Cytuj
proponuję by w I etapie zrestrukturyzować i przezbroić 1. Dywizję, a dotychczasowy sprzęt w niej używany przekazać do 2. Dywizji oraz na zapasy mobilizacyjne.

Zastanawiam się, czy reforma armii nie powinna iść głębiej. Czy potrzebne nam, na wyspach, dywizje?... Ale generalnie idea słuszna.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #6 dnia: Wto, 14 Cze 2016, 15:51:17 »
75% sprzętu z zakładów Ronon Dex, 25% z innych źródeł. Ale to jest do dyskusji.
OK rozumiem o chodzi... W zasadzie nie trzeba o tym wiele dyskutować jeżeli przyjmiemy zasadę, że jest to około 75%, a nie równo 75%.

Oczywiście, że większość sprzętu będzie z RDAV (lub tak jak przynajmniej część pojazdów samochodowych zostanie zlecona do produkcji zakładom w Luczeng), jeśli liczyć ilość sprzętu, a nie ilość typów to zapewne dużo więcej niż 75%.

W zasadzie uważam, że tylko to co miałoby być przyjęte w niewielkiej ilości nie jest warte produkcji na miejscu... np. te działa samobieżne na podwoziu gąsienicowym - jeśli się na nie zdecydujemy to tylko do współpracy z typowy pododdziałami pancerno-zmechanizowanymi. Czyli jeden, góra dwa dywizjony - w tym przypadku wygodniej je sprowadzić z Razor Arms z Bialenii, gdzie je produkują na eksport, bo wdrażanie produkcji dla wytworzenia 30-40 takich dział nie ma większego sensu (już choćby z racji odmiennego podwozia).

Zastanawiam się, czy reforma armii nie powinna iść głębiej. Czy potrzebne nam, na wyspach, dywizje?... Ale generalnie idea słuszna.
Dywizje jako pewnego rodzaju dowództwa w dwóch oddalonych miejscach.

Uważam, że te dywizje powinny mieć po pierwsze odmienne struktury (inne warunki działania), a ogóle składać się powiedzmy z 10-12 batalionów o różnym przeznaczeniu i uzbrojeniu oraz brygady artylerii i brygady lotniczej oraz logistyki. Nie byłoby sztywnego podziału na brygady - tylko 2-3 dowództwa brygad, którym w zależności od potrzeb podporządkowywano by bataliony i wydzielone dywizjony artylerii oraz przydzielano do wsparcia (ew. transportu jednostki lotnicze wojsk lądowych). Tworzono by wtedy w zależności od potrzeb i sytuacji tzw. brygadowe grupy bojowe o zmiennym składzie. Nawiasem mówiąc i takie rozwiązania bywają stosowane w realowych organizacjach wojsk - to nie jest pomysł "z sufitu".

W 1. Dywizji część batalionów byłaby rozbudowana oraz składała się z pododdziałów zmechanizowanych i czołgów, część byłaby mobilnymi lotniczo batalionami zmotoryzowanymi (na KTO), a część to byłoby typowe jednostki przewożone śmigłowcami (kawaleria powietrzna).

Same bataliony miałby sporą samodzielność i jeden z nich byłby skonstruowany w taki sposób by jego kompanie pełniły rolę garnizonów na mniejszych wyspach. Ogólnie dywizja jako taka spinała by to w całość i zabezpieczała logistycznie i szkoleniowo.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #7 dnia: Wto, 14 Cze 2016, 16:32:49 »
Słusznie, w takim kierunku możemy pójść. Chodzi o to, że mamy 2 sprawy: obronę wysp + operacje poza granicami kraju, np. w razie umowy sojuszniczej, w obronie Bialenii czy Brodrii. Do tego nie są potrzebne ociężałe dywizje.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #8 dnia: Wto, 14 Cze 2016, 17:18:06 »
Do tego nie są potrzebne ociężałe dywizje.
Dywizja będzie tylko formą "dowództwa obrony rejonu" (jedna Wysp Hasselandzkich, a druga Wicekrólestwa), w praktyce zadania poza wyspami będą realizowane brygadami/brygadowymi grupami bojowymi.

2/3 batalionów i tyleż elementów wsparcia będzie można transportować drogą powietrzną przy czym 1/3 (ogólnej liczby jednostek) samolotami transportowymi (choć pomiędzy wyspami większość z tego również śmigłowcami - stąd zachowanie masy pojazdów pozwalającej na przeniesienie śmigłowcem na podwieszeniu zewnętrznym). Kolejna 1/3 to typowe jednostki śmigłowcowe czyli możliwe do szybkiego przerzutu - stąd wybór śmigłowców mających duży możliwy zasięg.

W zasadzie dla realizacji zadań poza wyspami będzie można wysłać siły dwóch brygad - trzecia "ciężka" pozostaje do obrony wysp. Choć w razie potrzeby można ją przewieźć drogą morską. W zasadzie działania typowych pododdziałów zmechanizowanych mogą się odbywać tylko na dwóch największych wyspach i wystarczą trzy duże, w miarę samodzielne bataliony zmechanizowane (2 kompanie czołgów, 2 kompanie zmechanizowane i wsparcie). 2. Dywizja z racji innego terenu miałaby proporcje odwrotne 2/3 jednostki zmechanizowane, a 1/3 mobilne lotniczo - w sumie da to 3 brygady mobilne lotniczo i 3 zmechanizowane.

Przemyślę do końca tygodnia założenia organizacyjne oraz szczegóły sprzętowe i wstawię pod dyskusję w dowództwie KAH.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #9 dnia: Śro, 15 Cze 2016, 10:09:57 »
Wstępne założenia organizacyjne dla 1. Dywizji - do przedyskutowania...

DOWÓDZTWO DYWIZJI - ze sztabem

3 SZTABY BRYGAD (Brygadowych grup bojowych)

BRYGADA ARTYLERII
- dywizjon dział samobieżnych 155mm na podwoziach gąsienicowych (24 w 3 bateriach)
- dywizjon dział samobieżnych 155mm na podwoziach kołowych (24 w 3 bateriach) - zdolny do przewożenia samolotami transportowymi
- 2 dywizjony dział holowanych 155mm (po 24 w 3 bateriach) - transport samolotami lub śmigłowcami

Część artylerii holowanej może być wydzielana do niektórych garnizonów - bateria lub pojedyncze plutony ogniowe.

BRYGADA LOGISTYCZNA

Z racji wyspowego terenu lepszym rozwiązaniem jest skomasowanie zróżnicowanych pododdziałów logistycznych na szczeblu dywizji i wydzielanie ich "w dół" niż tworzenie pododdziałów logistycznych (kompanii, batalionów) na niższych szczeblach.

BRYGADA ŚMIGŁOWCÓW

Szczegółowa organizacja po dokonaniu wyboru śmigłowców dla wojsk lądowych i po wykonaniu szczegółowej organizacji pododdziałów oraz dokonaniu analizy potrzeb i możliwości transportowych.

Bataliony "bojowe" dywizji - razem 12

3 BATALIONY ZMECHANIZOWANE

- kompania dowodzenia (pluton dowodzenia, pluton rozpoznawczy, pluton logistyczny)
- 2 kompanie czołgów (pluton dowodzenia, 3 plutony czołgów po 4 wozy = 14 czołgów)
- 2 kompania zmechanizowane (pluton dowodzenia, 3 plutony zmechanizowane = razem 14 BWP)

3 BATALIONY ZMOTORYZOWANE

- kompania dowodzenia (pluton dowodzenia, pluton rozpoznawczy, pluton logistyczny)
- 3 kompanie zmotoryzowane (pluton dowodzenia, 3 plutony zmechanizowane = razem 14 KTO)
- kompania wsparcia (pluton dowodzenia, 3 plutony WWO = 14 WWO z armatami 105mm)
- kompania moździerzy (pluton dowodzenia, 3 plutony moździerzy 120mm = 9 moździerzy 120mm, 14 KTO)

Przerzucany samolotami transportowymi (możliwość przerzucania też ciężkimi śmigłowcami na bliskie odległości).

3 BATALIONY POWIETRZNO-SZTURMOWE

- kompania dowodzenia (pluton dowodzenia, pluton rozpoznawczy, pluton logistyczny)
- 3 kompanie powietrzno-szturmowe (pluton dowodzenia, 3 plutony powietrzno-szturmowe)
- kompania moździerzy (pluton dowodzenia, 3 plutony moździerzy 120mm = 9 moździerzy 120mm)
- kompania przeciwpancerna (pluton dowodzenia, 3 plutony PPK = ilość po wyborze PPK)

Przerzucany śmigłowcami - środki transportu lądowego i holowania moździerzy lekkie samochody ciężarowe i samochody terenowe.

2 BATALIONY GARNIZONOWE (jeden dla każdej prowincji)

- kompania dowodzenia (na największej wyspie prowincji)
- 4 kompanie garnizonowe (każda na 4 pomniejszych wyspach)

Tutaj skład zróżnicowany jeszcze do opracowania... kompanie garnizonowe będą miały pluton dowodzenia, pluton patrolowy (na lekkich pojazdach opancerzonych), 2 plutony na KTO (lub jeden na KTO, a drugi "wartowniczy" na samochodach terenowych) oraz pluton wsparcia (moździerze i PPK).

BATALION ROZPOZNAWCZY
- kompania dowodzenia
- 3 kompanie rozpoznawcze (składy mieszane - lekkie opancerzone wozy rozpoznawcze oraz ciężkie z działami 105mm)

PONADTO BATALIONY:
- saperów
- łączności
- dowodzenia (w tym kompania chemiczna i kompania żandarmerii)
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #10 dnia: Czw, 16 Cze 2016, 08:52:20 »
Pomysł dobry, szczegółom się przyjrzę, ale chyba warto zacząć działać.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #11 dnia: Czw, 16 Cze 2016, 09:02:50 »
W takim razie od poniedziałku zacznę "produkować" opis organizacji i uzbrojenia 1. Dywizji w odrębnym temacie.

Teraz kwestia nazewnictwa sprzętu... Czy stworzyć jakieś symbole literowo-liczbowe (schemat nazewniczy) czy może pójdziemy drogą nadawania np. pojazdom nazw własnych? Jeśli tak to jakich, wg jakiego "klucza" - są jakieś sugestie?

PS. Co z kwestią śmigłowców (proponowanych przez RAT) - jest jakaś decyzja KSUS? Będą potrzebne w Brygadzie Śmigłowców 1. Dywizji.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Eddard Noqtern

 • ArcyKsiążę
 • Moderator
 • Fundament
 • *****
 • *
 • Wiadomości: 2730
 • Polubień: 50
 • Płeć: Mężczyzna
 • Król-Senior
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #12 dnia: Czw, 16 Cze 2016, 10:15:16 »
Widzę, że trwają debaty nad sprzętem, technologią, organizacją - wydaje mi się, że problem armii jest zgoła inny - brak w niej żołnierzy i aktywności. Obecnie jedynym funkcjonującym żołnierzem i przy okazji dowódcą jest Wiceadmirał, ale taka 1-osobowa armia dużo chyba nie osiągnie.

Admirale, Czy poza sprawami organizacyjno-technicznym podejmowane są jakieś kroki mające na celu powiększenie stanu liczebnością armii, rekrutacji nowych żołnierzy oraz czy odbywają militarne wydarzenia fabularyzowane?
Arcyksiążę Eddard Noqtern - Król-Senior Królestwa Hasselandu, IX Prezydent Republiki Bialeńskiej
Jeśli nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #13 dnia: Czw, 16 Cze 2016, 10:27:45 »
czy odbywają militarne wydarzenia fabularyzowane?
Pytanie nie do mnie, ale... Mam w planach co jakiś czas tworzyć takie "wydarzenia fabularyzowane" dotyczące naszego sojuszu, działań w ramach współpracy wojskowej, wspólnych ćwiczeń, wizyt wzajemnych itd. Tylko do tego potrzebuję właśnie rozwiązać kwestie organizacyjne i sprzętowe w KAH. Stąd to jest priorytetem w tej chwili.

PS. Czy 1. Dywizja z dowództwem i większością sił stacjonująca jednak w prowincji Razuria mogłaby mieć godło kolorystycznie nawiązujące do tej prowincji? Czyli kombinacja niebieskiego, czerwonego i białego... nie ukrywam, że ułatwiłoby to wizualizacje wydarzeń bo mógłbym je trochę "podciągnąć" pod to jest namalowane na sprzęcie lądowym wykorzystywanym przy tworzeniu tej dywizji? Z lotniczym mogę zrobić prawie wszystko bo tam można tworzyć stosunkowo łatwo (jak ktoś operuje programem graficznym i konwerterem plików i umie w konfiguracjach wpisać co trzeba) własne malowania sprzętu, ale z lądowym to muszę się "przypasować".
« Ostatnia zmiana: Czw, 16 Cze 2016, 10:33:13 wysłana przez Ronon Dex »
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #14 dnia: Śro, 22 Cze 2016, 14:56:11 »
Miałbym prośbę... W miarę wolnego czasu prosiłbym o ustosunkowanie się do kwestii:

- oznakowania statków powietrznych,
- kwestii śmigłowców,
- sprawy nazewnictwa sprzętu.

Wiele rzeczy dot. 1.Dywizji jest gotowa i czeka na wstawienie... Od piątku do niedzieli nie będę obecny, ale od poniedziałku mógłbym z tym zadziałać - tylko potrzeba decyzji w powyższych sprawach.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #15 dnia: Śro, 22 Cze 2016, 15:09:12 »
Odpowiadam:
1. W kwestii oznakowania statków powietrznych - dokonujemy zmiany, polegającej na tym, że żółty będzie 2x węższy od pozostałych.
2. Przyjmujemy propozycję ws. śmigłowców.
3. Nazewnictwo - symbole literowo-liczbowe, choć pomyślimy nad nazwami własnymi - byle nie Goździk czy Krab  8D
Ponadto zgadzam się z sugestią dot. godła 1 Dywizji.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #16 dnia: Śro, 22 Cze 2016, 15:41:38 »
W kwestii nazw... Bynajmniej nie myślałem o czymś ściągniętym "żywcem" z reala. Dla przykładu gdy swego czasu wspierałem tworzenie armii La Palmy to czołgi nazwaliśmy nieco z "amerykańska" czyli nazwiskami generałów - ale właśnie postaci mikronacyjnych z historii LP.

Chodziło mi właśnie o coś takiego np. nazwanie pojazdu imieniem postaci z historii Hasselandu? I tutaj liczę na pomysły "starych" Hasselandczyków.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #17 dnia: Śro, 22 Cze 2016, 15:47:13 »
Dobrze, pomyślimy nad tym. Problem polega na tym, że mamy historię internetową (od Królowej Magdaleny I, której imieniem można nazwać - nie wiem? - haubicę, czyli coś "żeńskiego") oraz przedinternetową opracowaną do XV w bodaj...
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #18 dnia: Śro, 22 Cze 2016, 16:05:45 »
Dobrze... na razie pomyślę o jakiś oznaczeniach literowo-cyfrowych, dobrze byłoby mieć nieco oryginalne... Coś trzeba wykombinować.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #19 dnia: Pon, 27 Cze 2016, 10:09:19 »
Drobne przemyślenie co do nazewnictwa... W sumie chciałem by było odmienne od tego używanego w RB i CB - jeśli chodzi o pojazdy bojowe to może coś takiego?

- 55CP (55-tonowy czołg podstawowy).
- 26WB (26-tonowy "wóz bojowy" czyli BWP).
- 13TO (13-tonowy transporter opancerzony).
- 13NC (13-tonowy niszczyciel czołgów - odmiana 13TO).
- 16PR (16-tonowy pojazd rozpoznawczy).
- 4PR (4-tonowy pojazd rozpoznawczy).
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #20 dnia: Pon, 27 Cze 2016, 10:52:32 »
Nazwy są ładne, dzięki. Ale zrobimy mały konkurs, może ktoś odpowie / zasugeruje:

Cytuj
KONKURS NA NAZWY

DOWÓDZTWO KAH OGŁASZA KONKURS NA NAZWY UZBROJENIA


Nazwy mogą być związane z historią Hasselandu, zarówno najstarszaą -  https://muzeumhasselandzkie.wordpress.com/2014/01/03/najstarsza-historia-hasselandu/
jak i nowszą, ewentualnie nawiązywać do zwierząt / roślin itp. ale unikając powtórzeń nazw okrętów hasselandzkich i oczywistych nawiązań do nazw realnych.

- 55CP (55-tonowy czołg podstawowy)
- 26WB (26-tonowy "wóz bojowy" czyli BWP)
- 13TO (13-tonowy transporter opancerzony).
- 13NC (13-tonowy niszczyciel czołgów - odmiana 13TO)
- 16PR (16-tonowy pojazd rozpoznawczy).
- 4PR (4-tonowy pojazd rozpoznawczy)


I nagroda - dyplom królewski i specjalne podziękowania; II nagroda - dyplom królewski i podziękowania, wyróżnienia.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #21 dnia: Pon, 27 Cze 2016, 12:14:38 »
Dodam w takim razie jeszcze artylerię:

1/ Samobieżna:

- 18AHS 155L52 (18-tonowa armatohaubica samobieżna - przy czym w przypadku dział proponuję dodawać w nazwie całościowej kaliber i długość lufy, jako ważny parametr)

- 24AHS 155L39 (24-tonowa armatohaubica samobieżna - j.w.)

2/ Niesamobieżna:

- 155mm AH L39 (155mm armatohaubica z lufą 39 kalibrów)
- 120mm MC L17 (120mm moździerz cieżki z lufą 17 kalibrów)
- 81mm MS L19 (81mm moździerz średni z lufą 19 kalibrów)
- 60mm ML L16 (60mm moździerz lekki z lufą 16 kalibrów)

... oraz pojazdy samochodowe:

- 2SCT-44 (2-tonowy, a w znaczeniu klasy ładowności - samochód ciężarowo-terenowy - napęd 4 x 4).
- 6SCT-66 (6-tonowy, tutaj ładowność średnia - samochód cieżarowo-terenowy - napęd 6x6).
- 8SCU-64 (8-tonowy samochód ciężarowy uniwersalny/uterenowiony - napęd 6 x 4).
- itp... bo finalnie będą jeszcze inne typy samochodów.

- 1UST-44 (1-tonowy - uniwersalny samochód terenowy, 4x4)
- LUST-44 (lekki uniwersalny samochód terenowy, 4x4)
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #22 dnia: Pon, 27 Cze 2016, 13:24:13 »
Ponadto zgadzam się z sugestią dot. godła 1 Dywizji.
W takim razie wstępnie coś takiego...

Znak 400 kopia.png
Znak dywizyjny malowany na sprzęcie...

GODŁO.png
Godło - barwy 1 HDZ... na mundurach postaci oczywiście napis jest inny (bazuję na francuskim dodatku do ArmaII), ale jest to na screenach na tyle małe, że napis jest nieczytelny - widać tylko tarczę z kolorami. Zresztą można nawet na godle dodać np. małe elementy z Rodła Razurii czy KH, bo przy wielkości obrazków (szer. 700 pxs - bo takie na forum wychodzą najlepiej) też tego widać nie będzie.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.

Offline Piotr Pawel I

 • Król Hasselandu
 • Moderator
 • Bohater
 • ****
 • *
 • Wiadomości: 1945
 • Polubień: 32
 • Płeć: Mężczyzna
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #23 dnia: Pon, 27 Cze 2016, 13:50:32 »
Bardzo ładnie wyszło :)
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.

Offline Ronon Dex

 • vel Krzysztof Razorblade
 • Lokator
 • **
 • Wiadomości: 209
 • Polubień: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Dowódca Sił Zbrojnych RB
  • Zobacz profil
  • Odznaczenia
Odp: Analiza KAH - plany ewentualnej restrukturyzacji i modernizacji.
« Odpowiedź #24 dnia: Pią, 12 Sie 2016, 08:19:10 »
Dzisiaj rozpocznę wrzucanie opisu 1 HDZ... mam nadzieję, że do jutra do popołudnia uda mi się skończyć (bo realowo wyjeżdżam do poniedziałku - chyba...). Stworzony temat 1 HDZ pozostanie zamknięty do czasu zakończenia opisu, proszę więc o trochę cierpliwości, bo wrzucenie tego jest nieco czasochłonne.
  

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.